COVID – PRAVDA PODĽA POKYNOV ELÍT

Americké noviny New York Times zmenili názor na pôvod Covidu-19 a priznali, že verejnosť bola „nesprávne informovaná“. Nejde však o hľadanie pravdy, ale skôr o zmenu geopolitickej stratégie USA voči Číne.Denník New York Times pripúšťa, že Covid mohol uniknúť z laboratória

Ešte pred niekoľkými rokmi sa teória, že vírus SARS-CoV-2 unikol z laboratória vo Wuchane, odmietala ako konšpiračný nezmysel a nástroj politického boja. Hlavné svetové médiá vrátane New York Times sa tejto možnosti vysmievali a v podstate cenzurovali serióznu diskusiu. Dnes však ten istý denník obracia a priznáva: „Boli sme nesprávne informovaní.“ Tento dramatický obrat však nie je hľadaním pravdy, ale skôr odráža meniace sa politické záujmy Spojených štátov.

Na začiatku pandémie, v roku 2020, bola každá zmienka o možnosti, že vírus unikol z laboratória, automaticky označená za dezinformáciu. Túto tézu presadzovali najmä ľavicovo orientovaní novinári, ktorí nechceli pripustiť, že by Donald Trump mohol mať v niečom pravdu. Médiá, akademické inštitúcie a sociálne siete spojili svoje sily, aby potlačili akékoľvek pochybnosti a posilnili naratív o prirodzenom pôvode vírusu, t. j. o jeho prenose zo zvierat na ľudí.

Podľa vtedajšieho naratívu bola teória o úniku z laboratória „nebezpečnou konšpiráciou“, ktorú šírili extrémisti a populisti. Facebook, Twitter a YouTube cenzurovali obsah, ktorý túto hypotézu podporoval. Denník New York Times a ďalšie vplyvné médiá aktívne budovali obraz vedeckého konsenzu, ktorý údajne zbavoval laboratórium vo Wuchane podozrenia.

Dnes sa ukazuje, že išlo o koordinovanú manipuláciu. Podľa nového článku v New York Times „nezávislé vedecké skupiny teraz pracovali na potlačení vyšetrovania teórie úniku z laboratória a vytvárajú dojem, že ide o okrajovú špekuláciu“. Verejnosť bola zámerne zavádzaná.

Ako sa ukazuje, obrat v postoji amerických médií nie je výsledkom náhleho osvietenia. Je to skôr signál geopolitickej zmeny. Začiatkom tohto roka CIA priznala, že zmenila svoj postoj k pôvodu vírusu – a že nové vyšetrovanie podporuje možnosť úniku z laboratória. Dôležité však je, že tento posun nastal až potom, čo to bolo politicky výhodné.

Podľa denníka New York Times sa Joe Biden dlho bránil uznaniu tejto teórie, pretože by to mohlo viesť ku „globálnym politickým dôsledkom“. Inými slovami, ak by sa oficiálne potvrdilo, že pandémiu spôsobila Čína, znamenalo by to katastrofu pre diplomatické vzťahy.
Na druhej strane v roku 2020 platilo, že táto teória nesmie byť pravdivá, pretože ju presadzuje Trump a republikáni. Ako však ukázali nedávne vypočutia v americkom Kongrese, bývalý riaditeľ Národnej spravodajskej služby John Ratcliffe už v roku 2023 varoval, že ak sa ukáže, že vírus skutočne unikol z laboratória, bude to mať „obrovské geopolitické dôsledky“.

Dnes, keď sa americko-čínske vzťahy ochladzujú a americká administratíva musí reagovať na rastúci tlak v súvislosti s čínskymi aktivitami, sa tá istá teória stáva nástrojom propagandy proti Pekingu. Senátor Tom Cotton, kedysi zosmiešňovaný za to, že naznačil možnosť čínskeho bioterorizmu, teraz otvorene vyzýva administratívu, aby „prinútila Čínu zaplatiť za vypustenie moru do sveta“.

Tento prechod NYT od absolútneho odmietnutia úniku z laboratória k jeho postupnému akceptovaniu neznamená túžbu po pravde. Skôr ukazuje, že keď sa menia geopolitické priority, menia sa aj „objektívne fakty“.

V posledných rokoch sa Washington čoraz viac zameriava na oslabenie Číny ako svojho hlavného geopolitického súpera. Zatiaľ čo sa Európa vyrovnáva s dôsledkami vojny na Ukrajine, USA strategicky presúvajú svoju pozornosť na ázijsko-tichomorský región. Podľa analytikov ide o „obráteného Nixona“, teda o snahu získať Rusko na stranu USA proti Číne – podobne ako kedysi Nixon nadviazal vzťahy s Čínou, aby oslabil Sovietsky zväz.

Zmena naratívu o pôvode Covidu-19 je preto len ďalším krokom v tejto stratégii. Ešte v roku 2020 bolo nemysliteľné povedať, že by za pandémiu mohla byť zodpovedná Čína. Dnes sa to naopak stáva oficiálnou líniou.

Čo z toho vyplýva? Predovšetkým to, že veľké médiá, ako napríklad New York Times, nefungujú ako nezávislí strážcovia pravdy, ale ako nástroje na formovanie verejnej mienky podľa politických potrieb.

Pred piatimi rokmi bolo laboratórium vo Wuchane „neškodnou výskumnou inštitúciou“, dnes je „potenciálnym epicentrom globálnej pandémie“. Táto zmena však neznamená nové dôkazy, iba zmenu politickej situácie.

Americké médiá opäť zlyhali a namiesto hľadania pravdy manipulovali verejnosť podľa pokynov elít. A keď bolo nutné zmeniť naratív, jednoducho obrátili.

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/new-york-times-priznava-ze-covid-mohl-uniknout-z-laboratore/


https://www.nytimes.com/2025/03/16/opinion/covid-pandemic-lab-leak.html