IZRAELSKÝ AUTOMATIZOVANÝ APARTHEID

V novej správe s názvom „Automatizovaný apartheid“ Amnesty International dokumentuje, že izraelský systém rozpoznávania tvárí Red Wolf je súčasťou stále sa rozširujúcej siete sledovania, ktorá upevňuje kontrolu izraelskej vlády nad Palestínčanmi a pomáha udržiavať izraelský systém apartheidu. Systém Red Wolf je nasadený na vojenských kontrolných stanovištiach v meste Hebron na okupovanom Západnom brehu Jordánu, kde skenuje tváre Palestínčanov a pridáva ich do rozsiahlych sledovacích databáz bez ich súhlasu.

„Palestínski obyvatelia okupovaného východného Jeruzalema a Hebronu nám povedali, ako všadeprítomné sledovacie kamery zasahujú do ich súkromia, potláčajú ich aktivity, narúšajú ich spoločenský život a nechávajú ich cítiť sa neustále vystavení. Okrem neustálej hrozby neprimeranej fyzickej sily a svojvoľného zatýkania teraz Palestínčania čelia riziku, že ich bude sledovať algoritmus alebo im bude zakázaný vstup do ich vlastnej štvrte na základe informácií uložených v diskriminačných databázach sledovania. Toto je najnovší príklad toho, prečo je technológia rozpoznávania tváre, ak sa používa na sledovanie, nezlučiteľná s ľudskými právami,“ povedala Agnès Callamardová, generálna tajomníčka Amnesty International.

Automatizovaný apartheid je zameraný na Hebron a východný Jeruzalem, jediné mestá na okupovaných palestínskych územiach, v ktorých sa nachádzajú izraelské osady. Správa je založená na dôkazoch získaných počas terénneho výskumu v roku 2022 vrátane rozhovorov s palestínskymi obyvateľmi, analýzy materiálov z otvorených zdrojov a svedectiev súčasných a bývalých príslušníkov izraelskej armády. Tieto svedectvá poskytla izraelská organizácia Breaking the Silence a boli použité na potvrdenie zistení Amnesty International o tom, ako fungujú izraelské systémy na rozpoznávanie tváre.

Na základe dohody medzi izraelskými orgánmi a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny z roku 1997 bol Hebron rozdelený na dve časti, známe ako H1 a H2. H1, ktorá tvorí 80 % mesta, je pod správou Palestínskej samosprávy, zatiaľ čo H2, ktorá zahŕňa staré mesto, je plne pod izraelskou kontrolou. V H2 žije približne 33 000 Palestínčanov spolu s približne 800 izraelskými osadníkmi, ktorí nelegálne žijú v najmenej siedmich osadníckych enklávach.

Palestínski obyvatelia H2 podliehajú drakonickým obmedzeniam pohybu. Nemajú prístup na niektoré cesty, ktoré sú prístupné len izraelským osadníkom, a sieť vojenských kontrolných stanovíšť a iných prekážok im vážne sťažuje každodenný život. Izraelskí osadníci v Hebrone sa pohybujú po iných cestách ako Palestínčania a nemusia využívať kontrolné stanovištia.

Automatizovaný apartheid odhaľuje existenciu doteraz nezverejneného izraelského vojenského systému na rozpoznávanie tvárí s názvom Red Wolf, ktorý je nasadený na kontrolných stanovištiach v Hebrone.

Existujú presvedčivé dôkazy, že Red Wolf je prepojený s ďalšími dvoma vojenskými sledovacími systémami Wolf Pack a Blue Wolf. Wolf Pack je rozsiahla databáza obsahujúca všetky dostupné informácie o Palestínčanoch na území OPT vrátane toho, kde žijú, kto sú ich rodinní príslušníci a či ich izraelské orgány hľadajú na vypočúvanie. Blue Wolf je aplikácia, ku ktorej majú izraelské sily prístup prostredníctvom smartfónov a tabletov a ktorá dokáže okamžite vytiahnuť informácie uložené v databáze Wolf Pack.

Keď Palestínčan prejde cez kontrolné stanovište, na ktorom pôsobí Červený vlk, jeho tvár sa naskenuje bez jeho vedomia alebo súhlasu a porovná sa s biometrickými údajmi v databázach, ktoré obsahujú len informácie o Palestínčanoch. Na základe týchto údajov Red Wolf určí, či osoba môže prejsť cez kontrolné stanovište, a automaticky biometricky zaregistruje každú novú naskenovanú tvár. Ak pre danú osobu neexistuje žiadny záznam, je jej odmietnutý prechod. Red Wolf by mohol odmietnuť vstup aj na základe iných informácií uložených v palestínskych profiloch, napríklad ak je osoba hľadaná na výsluch alebo zatknutá.

Kamery sú všade.

Amnesty International tiež zdokumentovala, že izraelské systémy na rozpoznávanie tváre využívajúce umelú inteligenciu sú podporované rozsiahlou fyzickou infraštruktúrou sledovacích zariadení.

Izraelská armáda označuje Hebron za „inteligentné mesto“. V skutočnosti sú ulice plné sledovacích kamier umiestnených na bočných stenách budov, stĺpoch verejného osvetlenia, strážnych vežiach a strechách, čo ešte zvyšuje už aj tak drastickú segregáciu, ktorá v Hebrone existuje. Všadeprítomný dohľad prehlbuje u Palestínčanov pocit, že niektoré oblasti H2 sú pre nich neprístupné – dokonca aj tie, ktoré sa nachádzajú len niekoľko metrov od ich domovov.

Štvrť Tel Rumeida sa nachádza v blízkosti kontrolného stanovišťa 56, ktoré je vybavené najmenej 24 audiovizuálnymi monitorovacími zariadeniami a ďalšími senzormi. Obyvateľ štvrte Tel Rumeida Eyad opísal, ako inštalácia kontrolného stanovišťa 56 na kedysi prosperujúcej ulici Shuhada v kombinácii so silnou vojenskou prítomnosťou a takmer 30-ročným obmedzením pohybu a núteným zatvorením palestínskych podnikov „zničila všetky formy spoločenského života“.

Eyad tiež opísal, ako sa izraelskí vojaci zrejme spoliehajú na systém rozpoznávania tvárí, ktorý Amnesty International označila ako Red Wolf (Červený vlk), aby zabránili obyvateľom v návrate do ich domovov:

Staré mesto, nová technika

V okupovanom východnom Jeruzaleme Izrael prevádzkuje sieť tisícov priemyselných kamier v celom Starom meste, známu ako Mabat 2000. Od roku 2017 izraelské orgány tento systém modernizujú, aby zlepšili jeho možnosti rozpoznávania tvárí a dali si bezprecedentné právomoci dohľadu.

Organizácia Amnesty International zmapovala kamerové systémy na území s rozlohou 10 km2 v okupovanom východnom Jeruzaleme vrátane Starého mesta a Šejch Džarrah a zistila prítomnosť jednej až dvoch kamier CCTV každých päť metrov.

Izraelské orgány sa zamerali na miesta kultúrneho a politického významu s novými sledovacími nástrojmi, ako je napríklad vchod Damaskej brány do Starého mesta, ktorý bol dlho miestom stretávania sa Palestínčanov a organizovania protestov.

Vplyv týchto početných kamier Palestínčania veľmi pociťujú, ako vysvetlila jedna z obyvateliek, Neda:

„Všade na ulici mám z toho veľmi zlý pocit. Vždy, keď vidím kameru, cítim úzkosť. Akoby ste boli terčom.“

Toto masové sledovanie porušuje práva na súkromie, rovnosť a nediskrimináciu. Má tiež ochromujúci účinok na právo na slobodu prejavu a slobodu pokojného zhromažďovania, pretože odrádza Palestínčanov od protestov a zhoršuje atmosféru strachu a represie.

Ako povedal jeden palestínsky novinár Amnesty International:

„Tí, ktorí demonštrujú, vedia, že aj keď ich nezadržia na mieste, ich tváre zachytia kamery a neskôr ich môžu zatknúť.“

Vo štvrtiach Sheikh Jarrah a Silwan sa počet priemyselných kamier výrazne zvýšil po protestoch v roku 2021 proti násilnému vysťahovaniu palestínskych rodín, aby uvoľnili miesto osadníkom.

Amnesty International tiež zdokumentovala, ako pokračujúce rozširovanie dohľadu v okupovanom východnom Jeruzaleme, nezákonne anektovanom meste, digitálne upevňuje izraelskú doménu kontroly a pomáha presadzovať nezákonné bezpečnostné ciele nezákonných osadníkov. Nielenže dohľad odrádza od protestov proti rozširovaniu osád, ale izraelské orgány a osadníci tiež inštalovali ďalšiu infraštruktúru dohľadu v okolí oblastí v blízkosti nelegálnych osád.

Dodávatelia dohľadu

Amnesty International nemôže s istotou povedať, ktoré spoločnosti poskytujú izraelským orgánom softvér na rozpoznávanie tváre. Výskumníci však identifikovali dodávateľov niekoľkých kamier, ktoré našli v okupovanom východnom Jeruzaleme. Zdokumentovali kamery CCTV s vysokým rozlíšením vyrobené čínskou spoločnosťou Hikvision, ktoré boli nainštalované v obytných oblastiach a namontované na vojenskú infraštruktúru; niektoré z týchto modelov sa podľa vlastného marketingu spoločnosti Hikvision môžu pripojiť k externému softvéru na rozpoznávanie tváre. Amnesty International identifikovala aj kamery vyrobené holandskou spoločnosťou TKH Security na verejných priestranstvách a pripojené k policajnej infraštruktúre.

Amnesty International napísala obom spoločnostiam list, v ktorom vyjadrila obavy z rizika, že ich výrobky sa budú používať spolu so systémom Mabat 2000 na rozpoznávanie tvárí zamerané na Palestínčanov a spojené s porušovaním ľudských práv. Amnesty International tiež požiadala o informácie o procesoch náležitej starostlivosti týchto spoločností. Obe spoločnosti neboli schopné opísať, ako splnili alebo v súčasnosti plnia svoje povinnosti v oblasti ľudských práv v prípade týchto vysoko rizikových predajov.

Podľa webovej stránky spoločnosti TKH Security sa v roku 2017 izraelská spoločnosť Mal-Tech Technological Solutions (Mal-Tech) stala jej oficiálnym distribútorom pre izraelský trh. Vo svojej odpovedi pre Amnesty International spoločnosť TKH Security uviedla, že „v posledných rokoch neuskutočnila žiadny obchod so spoločnosťou Mal-Tech“, a uviedla, že v súčasnosti nemá priamy obchodný vzťah s izraelskými bezpečnostnými zložkami. Spoločnosť TKH Security nereagovala na ďalšie žiadosti Amnesty International o vysvetlenie. Spoločnosť Hikvision neodpovedala na žiadnu z otázok Amnesty International.

„Spoločnosti Hikvision a TKH Security sa musia zaviazať, že zabezpečia, aby sa ich technológie nepoužívali na udržiavanie alebo ďalšie upevňovanie izraelského systému apartheidu voči Palestínčanom,“ povedala Agnès Callamardová.

„Musia prestať dodávať akékoľvek technológie, ktoré izraelské orgány používajú na udržiavanie nelegálnych osád – čo je podľa medzinárodného práva vojnový zločin – a zabezpečiť, aby predávali len zákazníkom, ktorí dodržiavajú ľudské práva.“

Pozadie

V roku 2022 vydala Amnesty International správu, v ktorej dokumentuje, ako Izrael presadzuje inštitucionalizovaný systém útlaku a nadvlády nad Palestínčanmi, ktorý sa podľa medzinárodného práva rovná apartheidu. Tento systém sa uplatňuje voči Palestínčanom všade tam, kde má Izrael kontrolu nad ich právami, a udržiava sa porušovaním, ktoré predstavuje apartheid ako zločin proti ľudskosti, ako je definovaný v Rímskom štatúte a Dohovore o apartheide.

Podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv musí byť zásah štátu do práva na súkromie preukázateľne nevyhnutným a primeraným prostriedkom na dosiahnutie legitímneho cieľa. Izraelské používanie sledovania Palestínčanov nespĺňa tieto kritériá; pomáha tiež obmedzovať slobodu pohybu v kontexte dlhotrvajúcej okupácie, nezákonného osídľovania a anexie; upevňuje segregáciu a fragmentáciu palestínskeho ľudu; a v konečnom dôsledku pomáha udržiavať izraelský systém apartheidu.

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/05/israel-opt-israeli-authorities-are-using-facial-recognition-technology-to-entrench-apartheid/