J.A. – PSYCHOTEROR A PONIŽOVANIE

John Shipton, otec Juliana Assangea, a Gabriel Barber Shipton, jeho brat (filmový producent, okrem iného pracoval na filmoch Mad Max: Fury Road, Frankenstein, Predestination), na stretnutí v redakcii berlínskeho časopisu Junge Welt uviedli, že po tom, ako Pritti Patelová podpísal vyhlásenie o vydaní, bol Julian Assange umiestnený do špeciálnej cely bez akéhokoľvek vybavenia. Väznica Belmarsh sa obáva, že by mohol spáchať samovraždu.

Bol to len ďalší prípad, keď väznica ponižovala jeho syna, povedal Shipton na zhromaždení, ktoré sa konalo v redakcii novín Junge Welt v Berlíne. Zúčastnilo sa na ňom približne 300 ľudí, pričom na nádvorí sa zhromaždil dav ľudí, ktorí ho sledovali prostredníctvom televízie.

„Neustála zloba, ktorá sa zniesla na Juliana, záplava zloby, Julianova prehliadka so striptízom… to je posledné poníženie,“ povedal Shipton. „Zamestnanci väznice, ich obavy po tom, čo sa dozvedeli, že má byť vydaný do Spojených štátov, si mysleli, že môže spáchať samovraždu. Ich riešením bolo vyzliecť ho donaha a umiestniť ho do prázdnej cely.“

Počas pojednávania o Assangeovom vydaní zazneli výpovede znalcov obhajoby, že keď sa dozvedel, že ide do Spojených štátov, mohol sa pokúsiť ukončiť svoj život vo väzení.

Assangeov otec a brat boli v Berlíne, aby lobovali u nemeckého ministra zahraničných vecí proti vydaniu Assangea do USA. Podľa hodnotenia oboch príbuzných bol minister pre toto vyhlásenie ústretový.

Otec a brat Juliana Assangea vyzvali nemeckú vládu, aby požiadala amerického prezidenta Joe Bidena o zrušenie konania proti zakladateľovi portálu WikiLeaks.

„Nemecká vláda by mala prezidentovi Bidenovi vyjadriť svoje znepokojenie nad týmto prípadom a mala by požiadať o jeho zrušenie,“ povedal Assangeov brat Gabriel Shipton na tlačovom brífingu v Berlíne.

Britská vláda schválila Assangeovo vydanie do Spojených štátov, čo vyvolalo zdesenie jeho priaznivcov a aktivistov za slobodu tlače.

Assange je hľadaný za porušenie amerického zákona o špionáži zverejnením vojenských a diplomatických spisov v roku 2010 a v prípade uznania viny mu hrozí až 175 rokov väzenia.

Assangeov prípad sa stal témou slobody médií a jeho priaznivci obviňujú Washington zo snahy umlčať informovanie o legitímnych bezpečnostných otázkach.

„Vždy som mal pocit, že mlčanie, nič nerobenie, je spoluvina. Byť neviditeľný v prípade Juliana Assangea je spoluvina,“ povedal Assangeov otec John Shipton, na tlačovom brífingu.

Dvojica vyzvala Nemecko, aby využilo svoj vplyv v NATO a stretnutie lídrov skupiny siedmich krajín v Bavorsku na presadenie Assangeovej kauzy.

„Keď sa snažíte hovoriť s Ruskom o slobode tlače (ale zároveň) schvaľujete vydanie novinára a vydavateľa za to, že robil svoju prácu, strácate v týchto situáciách postavenie,“ dodal Gabriel Shipton.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit však povedal, že si nevie predstaviť, ako by Nemecko na politickej úrovni zasahovalo do súdneho konania v inej krajine.

„Ide o právny proces, ktorý sa už rozbehol, takže by som bol trochu opatrný s politickými zásahmi,“ povedal a dodal, že Nemecko bude prípad naďalej pozorne sledovať.

Assange je od roku 2019 vo vyšetrovacej väzbe v prísne stráženom väzení v juhovýchodnom Londýne za to, že v predchádzajúcom prípade, v ktorom bol obvinený zo sexuálneho útoku vo Švédsku, ušiel z kaucie.

Predtým strávil sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol vyhosteniu do Švédska.

Zatkli ho, keď sa v Quite zmenila vláda a bola mu odobratá diplomatická ochrana.


https://consortiumnews.com/2022/06/22/assange-put-on-suicide-watch-after-patel-decision-father-says/

https://www.france24.com/en/live-news/20220620-assange-s-family-call-on-germany-to-take-up-his-cause