NAJLEPŠÍ NOVINÁR NAŠEJ DOBY

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador uviedol, že odovzdal americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi list, v ktorom obhajoval nevinu Juliana Assangea a obnovil predchádzajúcu ponuku azylu pre zakladateľa WikiLeaks.

Spojené kráľovstvo minulý mesiac schválilo Assangeovo vydanie do Spojených štátov, aby čelil obvineniam z trestných činov v súvislosti so zverejnením dôverných amerických vojenských záznamov a diplomatických správ WikiLeaks.

„Zanechal som prezidentovi list o Assangeovi, v ktorom som mu vysvetlil, že nespáchal žiadny závažný trestný čin, nikomu nespôsobil smrť, neporušil žiadne ľudské práva a že využil svoju slobodu a že jeho zatknutie by znamenalo trvalé urážanie slobody prejavu,“ povedal Lopez Obrador na pravidelnej tlačovej konferencii.

Lopez Obrador začiatkom tohto roka uviedol, že Assangeovi ponúkol azyl aj v liste vtedajšiemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi pred jeho odchodom z funkcie a opäť na začiatku Bidenovho prezidentovania v roku 2021.

Minulý mesiac Lopez Obrador nazval Assangea „najlepším novinárom našej doby“.

Assangeovi hrozí až 175 rokov väzenia za odhalenie vojnových zločinov USA zverejnením dokumentov, ktoré získal od whistleblowera a bývalého vojaka armády Chelsea Manningovej. Lopez Obrador začiatkom tohto mesiaca povedal, že ak bude Assange odsúdený na doživotie, mala by sa uskutočniť kampaň za demontáž Sochy slobody.

„Ak ho privedú do USA a odsúdia na najvyšší trest, na trest smrti vo väzení, potom budeme musieť iniciovať kampaň za demontáž Sochy slobody, ktorú predstavili Francúzi, pretože už nebude symbolom slobody,“ povedal.

Zatiaľ čo Lopez Obrador otvorene podporuje Assangea, ktorý je austrálskym občanom, austrálsky premiér Anthony Albanese ho nepodporuje. Albanese odmietol výzvy, aby od Washingtonu žiadal stiahnutie žiadosti o vydanie.

Assange sa v súčasnosti nachádza v londýnskej väznici Belmarsh. Britská ministerka vnútra Priti Patelová schválila vydanie Assangea do USA a právny tím zakladateľa WikiLeaks podal 1. júla odvolanie proti jej rozhodnutiu.

Assange je obvinený v 17 bodoch obžaloby zo špionáže a v jednom bode obžaloby zo sprisahania s cieľom spáchať počítačový trestný čin za svoju úlohu pri získavaní a zverejňovaní únikov informácií, ktoré poskytol Manning. Assange však pri získavaní informácií použil štandardné novinárske postupy, na čo poukázali mnohé ľudskoprávne skupiny, novinárske organizácie a predstavitelia OSN.

Aktivista žil na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne sedem rokov, od roku 2012 do roku 2019, predtým, ako bol vydaný britským orgánom. Do prípadu sa zapojili aj súdy v Španielsku po tom, ako vyšlo najavo, že šéf španielskej firmy, ktorá bola zamestnaná na zabezpečenie bezpečnosti na veľvyslanectve, tajne vyhotovil nahrávky Assangeovho rozhovoru s jeho právnikmi a tieto informácie mohol odovzdať CIA.

Assangeovi priaznivci tvrdia, že je hrdinom boja proti establišmentu, ktorý sa stal obeťou, pretože odhalil pochybenia USA v konfliktoch v Afganistane a Iraku, a že jeho stíhanie je politicky motivovaným útokom na žurnalistiku a slobodu slova. „Keď boli tieto informácie zverejnené, zúčastnili sa na na ich zverejnení rôzne médiá, súhlasili so zverejnením všetkých informácií, pretože sa domnievali, že je to príspevok k obrane ľudských práv, k slobode prejavu, a nie pokračovanie v dvojzmyselných rečiach, v klamstvách, v tom, že sa hovorí jedno a robí druhé,“ povedal López Obrador.

López Obrador bol pozvaný do Washingtonu po tom, ako oznámil, že sa nezúčastní na summite Amerík, ktorý zorganizovala Bidenova vláda začiatkom minulého mesiaca na protest proti tomu, že neboli pozvaní Nicolás Maduro z Venezuely, Miguel Díaz-Canel z Kuby a Daniel Ortega z Nikaraguy.

Odkedy Ekvádor zrušil Assangeovi azyl, administratíva Lópeza Obradora zvažuje, že zakladateľovi WikiLeaks ponúkne diplomatickú ochranu, a medzi právnikmi, ktorí ho zastupujú, a mexickým ministerstvom zahraničných vecí došlo ku kontaktom. Samotný prezident túto ponuku v máji a júni podporil, ale k poskytnutiu azylu zatiaľ nedošlo.

https://www.usnews.com/news/world/articles/2022-07-18/mexican-president-renewed-asylum-offer-for-assange-in-letter-to-biden

https://news.antiwar.com/2022/07/18/mexican-president-renews-offer-to-grant-asylum-to-julian-assange-in-letter-to-biden/

https://english.elpais.com/usa/2022-07-05/lopez-obrador-to-campaign-to-tear-down-the-statue-of-liberty-if-the-us-convicts-julian-assange.html