PROTIPRÚD – DIKOV CIRKUS V RTVS

Kauza slovenských presstitútov naberá na obrátkach: Vyšetrovacie komisie a zablokovaný server. Verejnosť si už neprečíta vulgárnosti z dielne novinárov a politikov. Redaktor z ČT prichádza do RTVS. Divadielko pred koncesionármi?

Ľubomír Huďo poukazuje na taktizovanie vedenia verejnoprávnej inštitúcie, pretože sa nepodarilo zamiesť pod koberec profesionálnu a ľudskú úbohosť šéfa spravodajstva

Potom, ako vyšli na povrch praktiky niektorých novinárov a politikov na slovenskej mediálnej scéne pri ovplyvňovaní verejnosti vo svoj vlastný prospech, zdalo sa, že ako tradične všetko pôjde dostratena. Vyvolené a protežované figúrky na dôležitých postoch štátnej správy a v novinárskych kruhoch, či už na verejnoprávnej alebo bulvárnej úrovni, majú pocit beztrestnosti a robia z ľudí, voličov, občanov hlupáčikov schopných naletieť na ich hry.

Venovali sme tomu dva články (TU a TU), pričom hlavný mediálny prúd sa snažil hrať úlohu mŕtveho chrobáka alebo považovať celú záležitosť za bezvýznamnú. Vulgárnosť a sprostota esemesiek a mailov medzi šéfom spravodajstva Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Lukášom Dikom a bývalým novinárom, hovorcom ministra vnútra a v súčasnosti poslancom NR SR Gáborom Grendelom (OĽaNO-NOVA) neprekvapila tých, ktorí poznajú na základe vlastnej skúsenosti, aké kreatúry pôsobia v médiách a v politike. No pre neznalú verejnosť to bola názorná ukážka, kto nimi manipuluje, kto im klame a kto pohŕda všetkými okrem svojej kasty privilegovaných.

Primitívny slovník, zosmiešňovanie kolegov a kolegýň, narážky s rasovým a sexuálnym podtextom, mediálne likvidovanie nepohodlných a neposlušných len potvrdili, v akom štádiu degenerácie sa nachádza dnešná spoločnosť, ak dáva dôveru a moc do rúk bezcharakterných lokajov a prospechárov.

„Neviniatka“ pristihnuté pri čine

Kamarátske trio ? generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, programový riaditeľ Tibor Búza a šéf spravodajstva Lukáš Diko prišlo z komerčnej televízie Markíza, ktorá je vo vlastníctve amerického miliardára Ronalda Laudera (spoločnosť CME), a nastolilo svoje panstvo vo verejnoprávnej inštitúcii. Lukáš Diko vo funkcii riaditeľa spravodajstva, športu a publicistiky hneď od začiatku začal plniť úlohu kádrového čističa. Likvidoval a odstraňoval svojskými pracovnými metódami redaktorov a vytváral si postupne tím verných a oddaných poskokov, plniacich príkazy a predstavy svojho šéfa bez uvažovania a odvrávania. Zvykol si na to a rovnako uvažoval aj v oblasti vysokej politiky a spoločenského diania spolu so svojimi kolegami z predchádzajúceho pracoviska a názorovými spriaznencami, ktorí už prisluhovali ministrom a prenikli až do parlamentu.

Takzvané lipšicove novinárske stádo (podľa bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica a neskôr poslanca za OĽaNO-NOVA) predviedlo svoju úroveň a spôsob uvažovania v komunikácii mimo očí a uší verejnosti, ktorú aj tak považujú za stádo určené na „správne“ usmernenie. Tí, ktorí si nestihli prečítať kultivovaný slovník a myšlienkové pochody novinárskeho a politického výkvetu v esemeskách a mailoch na stránke http://www.lipsicovestado.info/, majú smolu. Postaral sa o to ten najvyšší z kamarátskeho markizáckeho tria – sám generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. V reakcii na stanoviská politikov a médií sa obrátil listom na generálnu prokuratúru. Dôvodom sú zverejnené informácie na portáli Lipšicove stádo, ktorého prevádzka je aktuálne pozastavená. Prevádzkovateľom portálu je firma ACTIVE 24, s. r. o. Mika svoj list generálnej prokuratúre odôvodnil podozrením na spáchanie trestného činu. Inkriminovaný aktér kauzy Lukáš Diko sa takticky odobral na dovolenku, no predtým sa pokúsil o dojímavé teatrálne, či skôr cirkusové číslo.

Srdcervúci šéfov list

Šéf spravodajstva RTVS pristihnutý pri čine spojil svoje zlyhanie s osudom verejnoprávnosti, ústavy i celej krajiny. Napísal list, ktorý prečítal na zasadnutí Rady RTVS jej predseda. Okrem iného sa v ňom uvádza:

„Za uplynulé roky sa nám, spolu s celým tímom, podarilo výrazne skvalitniť verejnoprávne spravodajstvo. Kvalitou a nezávislosťou si získať dôveru divákov a poslucháčov, postaviť na nohy jeho televíznu časť. Zdvojnásobiť jeho sledovanosť a zdvojnásobiť aj vnímanie objektivity. Nikdy sme sa nenechali zatiahnuť do politických súbojov. Tak ako každý, tak aj ja som určite urobil aj chyby, no nič som neukradol, nezobral som úplatok, vždy som postupoval podľa najlepšieho svedomia a vedomia v prospech našich divákov a poslucháčov a som presvedčený, že všetky výstupy spravodajstva RTVS počas môjho pôsobenia sú v súlade so Štatútom programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS, v súlade so zákonom o RTVS ako aj ďalšou legislatívou. Som presvedčený, že v tomto prípade nejde len o Lukáša Dika, ale aj o nezávislú RTVS a jej spravodajstvo a tiež o to, či sa dodržiava Ústava SR a základné práva, ktoré garantuje. Prajem Vám, aby ste nikdy nestratili pocit bezpečia vo svojej krajine.“

Lukáš Diko, ktorý svoju podriadenú kolegyňu – redaktorku ponúka ako sexuálny objekt, likviduje nepohodlných novinárov a presadzuje jednostranné informovanie v duchu washingtonskej a bruselskej agendy, s podporou akejkoľvek vojny vedenej U. S. Army a s patologickou nenávisťou k Rusku roní slzy na objektivitou, nezávislosťou, ústavou a bezpečnosťou krajiny, má tú drzosť, že to všetko spája s vlastnými charakterovými, profesionálnymi a osobnými nedostatkami. Pasuje sa do úlohy nenahraditeľného garanta verejnoprávnosti, ktorý nekradne a neberie úplatky, stačí, že kráľovsky odmeňuje zo štátnych prostriedkov svojich verných nohsledov a pätolízačov v štátnej inštitúcii a finančne trestá a znevýhodňuje nepohodlných, aby ich vyštval zo zamestnania.

Človek, ktorý občanov nespokojných s ponovembrovým vývojom a odmietajúcich havloidnú líniu označí za „ožratých ko..tov“ a ignoruje ich protesty v uliciach ako bezvýznamnú udalosť, no dáva priestor aktivitám médií a stúpencov blízkych jeho názorom a kamarátskej partičke. A to všetko za peniaze koncesionárskych platcov. Nekradne a neberie úplatky, len slúži vyvoleným politickým záujmom a kradne ľuďom dôstojnosť, úctu a profesionálnu česť.

Momentálne čerpá dovolenku, prípadne iný typ voľna. Jeho kamarát, zvaný Vašo, generálny riaditeľ Mika upozornil členov Rady RTVS, že Diko síce dočasne nevykonáva svoju funkciu, ale iba na základe svojho rozhodnutia, a je naďalej riaditeľom spravodajstva RTVS.

A bude sa vyšetrovať

No aby RTVS v hanbe neostala, rozhodol sa generálny riaditeľ konať – donútený okolnosťami a v nádeji, že ešte svojho kamaráta zachráni a keď to nepôjde, tak hodí cez palubu, veď o prisluhovačov nie je núdza, hlavne, ak je funkcia a tučný plat.

Václav Mika oznámil, že súhlasí s vyšetrovaním kauzy: „V záujme predísť akýmkoľvek diskusiám na základe nepotvrdených skutočností a snáh poškodiť dobré meno RTVS a dôveryhodnosť RTVS zriaďujem komisiu na interné preskúmanie redakčných výstupov v súvislosti s obvineniami zamestnancov redakcie spravodajstva RTVS z možného nadržiavania konkrétnej politickej strane. Cieľom komisie je preskúmať nestrannosť, nezávislosť a nezaujatosť redakčných výstupov spravodajstva RTVS a dodržiavanie Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS.“

V štvorčlennej dočasnej komisii ponúkol miesto aj zástupcom Rady RTVS. Viacerí z nich odmietli byť členmi komisie. Podpredseda rady Martin Kákoš navrhol, že rada si vytvorí vlastnú komisiu, ktorá bude dozerať na to, ako sa vyvíja vyšetrovanie.

Členmi komisie, navrhnutej generálnym riaditeľom, budú zástupca šéfredaktora Juraj Fellegi, Roman Tóth z manažmentu RTVS a po dohode s generálnym riaditeľom Českej televízie aj zástupca ČT Michal Kubal, vedúci redaktor zahraničného spravodajstva Českej televízie a moderátor hlavnej spravodajskej relácie ČT Události. Václav Mika hovorí o posledne menovanom ako o nezávislom novinárovi zo zahraničia.

Zástupca šéfredaktora Juraj Fellegi je Dikovým priateľom, názorovým spriaznencom a oddaným podriadeným, ktorý ako vedúci vydania večernej spravodajskej relácie plnil a plní úlohu cenzora. Jeho názorový obzor je ukotvený v priestore medzi CNN a BBC, pričom všetko ostatné je proruská propaganda, extrémizmus a ohrozenie liberálnej demokracie. Ak by náhodou vybočil z tohto nalinajkovaného sveta, tak jeho obdivovaný šéf ho vždy vráti tam, kam treba. Možno očakávať od člena manažmentu RTVS Romana Tótha, že pohryzie ruku, ktorá ho kŕmi, teda Vašovu, a trúfne si na jeho kamaráta? Iba ak by Mika skutočne hodil Dika cez palubu, tak by člen manažmentu konal asi v rovnakom duchu.

A napokon nezávislý Michal Kubal z ČT predsa predvádza svoju „objektívnosť “ pravidelne na obrazovkách u našich západných susedov a českí koncesionári si o ňom tiež myslia svoje. Je rovnako „nadstranícky a objektívny“ ako Lukáš Diko, pričom sa spolu môžu dopĺňať vo funkcii agilných emisárov U. S. Embassy a bruselskej centrály eurokomisárov. Správne chápu súčasné trendy, ktoré prinášajú kariérny postup, vysokú životnú úroveň a obľúbenosť u súčasných mocipánov.

Tak už len stačí čakať na výsledky vyšetrovacích komisií a spravodlivosť sa dočká zadosťučinenia. Iba ak by to bolo všetko úplne inak a toto divadielko si napokon vyslúži kritiku ako mimoriadne vydarený kus na úkor dobrého vkusu a estetického zážitku.

http://www.protiprud.sk/politika/2066.htm