PROTIPRÚD – ISLAMSKÚ KARTU NEMUSÍME

Moslimovia na Slovensku nie sú vítaní: Vydrží vláda vo svojom ráznom postoji? Zatiaľ príde len desať imigrantov. Rozhorčený minister kultúry varuje pred islamom – ide o veľa, ide o naše životy

Ľubomír Huďo považuje nekompromisný postoj slovenskej vlády k presídľovaciemu programu Európskej únie za účinnú prevenciu pred bezpečnostnými rizikami, ak nezlyhá pod tlakom Bruselu

Napriek kampani niektorých mimovládnych organizácií, ochotných za finančne štedré granty tvrdiť akúkoľvek hlúposť v rámci multi-kulti, že Slováci majú otvárať náruč pre utečencov, ani vláda nemôže ignorovať všeobecne panujúce nálady v spoločnosti, ak nechce spáchať politickú samovraždu.

Či už vládny kabinet koná v úprimnom presvedčení, alebo iba z taktických dôvodov udržania sa pri moci, výsledkom je kritický a odmietavý postoj k bruselským koncepciám rozdeľovania utečencov z Blízkeho východu, Strednej Ázie a Afriky medzi členské krajiny únie. Premiér i minister kultúry si pri tejto téme neberú servítku pred ústa a preto aj na Slovensko príde, zatiaľ, len minimum utečencov z krízových a vojnových oblastí.

Taktizujúci šéf diplomacie

Podľa najnovších informácií z ministerstva vnútra na základe dohody medzi EÚ a Tureckom zatiaľ nebudeme prijímať žiadnych utečencov. Vlani v novembri sa Ankara a Brusel dohodli, že za každého jedného migranta vráteného do Turecka príjme únia jedného Sýrčana z utečeneckých táborov v Turecku. No v najbližších týždňoch príde žiť na Slovensko v rámci presídľovacieho programu Sýrčanka s dvomi dcérami. Slovensko bude presídľovať ľudí z táborov v Grécku a Taliansku a spolu ich má byť desať. Koncom minulého roka prišlo do Bratislavy 149 asýrskych kresťanov a za necelý polrok sa dvadsaťjeden z nich rozhodlo vrátiť späť do Iraku.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák, verný svojím kariérnym princípom a manévrujúci v záujme čo najvýhodnejšieho postu, nie je schopný dôsledne obhajovať záujmy krajiny, pre ktorú má pracovať. Vníma nespokojnosť Bruselu a západných médií so slovenským postojmi k aktuálnej imigrantskej vlne a lavíruje, aby si zachoval dokonale pozitívny dojem. Preto povedal v rozhovore pre nemeckú televíziu Deutsche Welle, že kritické slová o migrácii a islame treba vnímať vo svetle predvolebnej kampane. Keď mal vysvetľovať slová premiéra Roberta Fica, prečo nechce umožniť vznik ucelenej moslimskej komunity na Slovensku, reagoval slovami: „Spýtajte sa jeho.“

Premiér o islame

Predseda vlády Robert Fico v prvom povolebnom rozhovore pre agentúru TASR vyhlásil: „Islam nemá priestor na Slovensku. Veď snáď sme krajina, ktorá nejako vznikla. Nerobme zo seba úplných idiotov. Ak mi tu chce niekto povedať, že Slovensko chce byť multikultúrne, že si tu každý bude robiť, čo chce, že sa tu budú meniť tradície a že sa Slovensko zmení, tak ide proti podstate tejto krajiny. Myslím si, že je povinnosťou politikov hovoriť o týchto veciach veľmi jasne a otvorene. Povedal som, že nechcem, aby na Slovensku vznikla ucelená moslimská komunita a hovorím to znova. Ja nechcem, aby tu bolo niekoľko desiatok tisícov moslimov, ktorí si postupne začnú presadzovať svoje veci.“

Premiér potvrdil, že Slovensko pod jeho vedením zotrvá na odmietavom postoji k utečeneckým kvótam. Podľa neho záujmom krajiny musí byť zachovanie vlastných tradícií a poukázal napríklad aj na skúsenosti Malty: „Niekoľkokrát som o tom hovoril s maltským premiérom a povedal, že problémom nie je to, že migranti prichádzajú, ale že menia charakter krajiny.“

Islamská nadácia na Slovensku podráždene reagovala a vo svojom stanovisku uviedla, že premiér Robert Fico uráža moslimov a ich vieru, a dokazuje, že ústavný princíp ochrany vierovyznania asi pre moslimov neplatí. Poukázala tiež na fakt, že Slovenská republika ako predsednícka krajina v Rade EÚ bude predsedať i takmer 20 miliónom moslimov, ktorí v EÚ žijú. Fico podľa moslimov poškodzuje záujmy S R ako suverénneho štátu, ktorý si buduje svoje postavenie na medzinárodnej scéne.

Na Slovensku žije podľa odhadov okolo päťtisíc moslimov, hoci oficiálne čísla sú podstatne nižšie. V sčítaní ľudu z roku 2011 sa k islamu prihlásili necelé dve tisícky. Najviac moslimov na Slovensku sa stretáva v okolí Bratislavy, Košíc, Nitry či Levíc. Islam nie je na Slovensku registrované náboženstvo. To znamená, že moslimovia nemôžu robiť moslimské pohreby a prípadné sobáše nemajú bez štandardného úradného úkonu formálnu platnosť. Moslimovia rovnako nemajú ani nárok na finančný príspevok od štátu či možnosť vyučovať náboženstvo v školách či zakladať vlastné školy. Základnou podmienkou registrácie náboženskej organizácie je žiadosť s minimálne 20-tisíc podpismi veriacich.

Nielen Slovensko nemá záujem o likvidáciu vlastnej identity a rozplynutie sa v multi-kulti mase imigrantov. Rovnako aj maďarský premiér Viktor Orbán odmieta experimenty sociálneho inžinierstva. Príchod žiadateľov o azyl do Európy označil za jed: „Maďarsko na fungovanie ekonomiky nepotrebuje jediného migranta, ani na udržanie populácie alebo aby krajina mala budúcnosť. Preto nie je potrebná spoločná európska migračná politika. Ktokoľvek migrantov potrebuje, môže ich prijať, ale nevnucujte nám ich, my ich nepotrebujeme. Každý jeden migrant predstavuje teroristické riziko a riziko pre verejnú bezpečnosť.“

Prekročený Rubikon

Islamský teror v západnej Európe vzbudzuje aj u obyvateľov Slovenska nedôveru k metóde prerozdeľovania utečencov do ostatných krajín. Marek Maďarič, minister kultúry a podpredseda vládnej strany SMER-SD, vo svojom blogu naplno vyjadril absolútnu nedôveru k moslimským utečencom a na rozdiel od šéfa diplomacie, jasne definoval problém: „Podrezanie kňaza vo vidieckom kostole vo Francúzsku je prekročením Rubikonu. To znamená hranice, za ktorou už nikto nemôže pochybovať, že západná Európa prežíva otvorený ozbrojený konflikt. Rubikon je prekročený aj zo symbolického hľadiska. Podrezať starého kňaza, počas omše, neviem si predstaviť strašnejšiu a otvorenejšiu výzvu zo strany moslima voči celej kresťanskej Európe. A dnes, všetci tí, ktorí pri prijímaní migrantov apelovali na obyvateľov európskych štátov, aby uplatňovali voči migrantom z moslimských štátov európske hodnoty, dostali na svoju slušnosť, ústretovosť a korektnosť, jasnú odpoveď. Moslimovia k nám naďalej môžu prichádzať, ale individuálne, po prísnom preverení a splnení našich podmienok a akceptovaní našej kultúry. Ale žiadne nárazové skupiny migrantov naordinovaných alebo dokonca predaných po 10 000 eur Európskou komisiou. Preto budem aj osobne apelovať na ministra vnútra a premiéra, aby aj v rámci nášho predsedníctva uhájili prísne azylové pravidlá, ktoré dnes v Slovenskej republike platia. Nesmieme si nechať vnútiť v tomto prípade zmäkčenú európsku unifikáciu. Ide o veľa. V konečnom dôsledku o naše životy.“

Pochybnosti alternatívy

Vo vyhláseniach oficiálnych miest k presídľovaniu utečencov sa objavuje slovíčko „zatiaľ“. Vyvoláva obavy i podozrievavosť, či sa postupne nebude ustupovať z jednoznačných pozícií a napokon zostaneme prekvapení z toho, kto všetko sa ocitne na našom území.

Alternatívny informačný server Medzičas.sk si položil otázku, či premiér Fico už neustupuje od antiimigračnej rétoriky. V súvislosti so správou o príchode sýrskej matky s dvoma dcérami sa zamýšľa: „Pri podmienke presunu sa však otázka islamu nespomína, dôležitá je len existencia dokladov. Možno je to len pozabudnutie redakcie, ale pri obľúbenosti používania salámovej metódy našich politikov je oprávnené podozrenie, že skutočne už islam nie je dôležitý, matka s deťmi si bude niesť v batožine ohmataný Korán a čelo bude mať otlačené od pravidelného udierania sa o podlahu. Dokonca ani dôrazné slová o odmietaní kvót nemusia znamenať nejakú prekážku. Keď totiž nie sú žiadne kvóty, potom Slovensko môže na vybavenie azylového procesu prijímať ľubovoľný počet migrantov. Ak prejde bez povšimnutia testovacia lastovička s akceptáciou moslimskej matky s deťmi, posunieme sa ďalej. Humanitárne presunieme sto rodín s dokladmi a keď ľudia ešte stále nebudú protestovať, už nás nejaké doklady prestanú zaujímať.“

Opatrnícky a pragmaticko-prospechársky prístup ministra Lajčáka môže neskôr prevážiť razantný názor ministra Maďariča. Politici totiž už neraz predviedli rôzne účelové kotrmelce a zradili dôveru verejnosti.

http://www.protiprud.sk/politika/1924.htm