PROTIPRÚD – ROWDIES V BRATISLAVE

Rowdies v Bratislave: Lekcia západnej kultúry? Historické centrum metropoly ako bojová zóna. Opilstvo, vulgárnosť a násilie – úderky MI6? Presstitúti zrazu čušia, chýba im ruská téma

Ľubomír Huďo porovnáva prístup hlavného mediálneho prúdu, keď ide o anglických futbalových chuligánov a ruských fanúšikov na príklade bratislavských výtržností

Britská invázia primitivizmu sa stala už súčasťou slovenskej metropoly a jej historického centra vďaka obľúbeným rozlúčkam so slobodou mladých Angličanov, ktorých láka lacné pivo a pekné dievčatá. Špina, neporiadok a výtržnosti patria k exportnému artiklu občanov Veľkej Británie a dokážu poriadne zamestnať bezpečnostné zložky od mestskej polície až po zásahové jednotky. Osobitnou kapitolou sú futbaloví chuligáni, ako naposledy ich vyčíňanie v Bratislave, keď sa okrem terorizovania okolia pustili aj navzájom do seba. Nechýbalo hádzanie pohárov, stoličiek ani prelety cez presklenú výplň v krčmách.

Každý národ má svojich chuligánov a ľudskú spodinu na úrovni primitívnej formy života, ale svojrázny prístup k britským opilcom a násilníkom predvádzajú renomované médiá a novinári. Zatiaľ čo britských výtržníkov vnímajú ako rozšantené veľké deti, v prípade napr. ruských fanúšikov sú to organizované komandá riadené priam Putinom. V tom je zvrátenosť ich pohľadu ako na nedávnych futbalových majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Spodina Albiónu v akcii

Stovky Angličanov prišli na Slovensko podporiť svoje mužstvo na futbalový zápas v rámci kvalifikácie o postup na Majstrovstvá sveta 2018 do Ruska. Ulice historického centra slovenskej metropoly v miestnych krčmách oživili mimoriadnym „turistickým“ ruchom eliminovaným na bezhraničnú konzumáciu piva, následne ústiacej do násilia a výtržností. Stihli sa pobiť medzi sebou, prípadne aj so slovenskými chuligánmi a v prvom rade útočiť na personál v podnikoch a na nič netušiacich ľudí v uliciach, no po zásahu policajných jednotiek sa hrali na ukrivdených disidentov prenasledovaných brutálnou štátnou mocou. Nič nové pod slnkom, predvádzali to isté, čo nedávno vo Francúzsku, kde však narazili na ťažkých pouličných súperov v podobe ruských násilníkov a zrazu sa ocitli v úlohe obetí. Navyše ich médiá ľutovali ako obetných baránkov krvilačných ruských kománd.

Nepochybne sú násilím povestní rovnako nemeckí, holandskí, srbskí, či poľskí futbaloví chuligáni, no je zarážajúce, ako dokáže mainstream aj medzi primitívnymi násilníkmi hľadať politikum a vyťažiť z ruskej témy nenávistný kapitál v rámci propagandy. V prípade britských výtržností, či už pri rozlúčkach so slobodou mladíkov a mužov alebo pri futbalových zápasoch, by sa dalo donekonečna písať o britskej prezentácii úbohosti a vývozu stupídnosti. Slovensko má s tým zasa ďalšie a ďalšie skúsenosti, ale čo presstitúti len opatrne spomenú, to by v prípade chuligánov inej štátnej príslušnosti usilovne rozmazávali a pripomínali do nekonečna.

Procházkoviny a strata súdnosti

Možno vnímať anglické skupiny výtržníkov a násilníkov, maskovaných za futbalových chuligánov, ako úderné komandá britskej tajnej služby MI6, odobrené vládou s cieľom šíriť strach v Európe a pripraviť ju na víťazstvo a dominanciu Britskej ríše? Evidentne nezmysel a rozum zostane stáť nad takouto úvahou, v prípade novinárky Petry Procházkovej a Ruska však úplne reálne.

Nie je chuligán ako chuligán, čo predviedli britské i ostatné európske médiá počas Majstrovstiev Európy vo futbale, keď anglickí násilníci schytali v Marseille bolestnú príučku od ruských bitkárov. Samozrejme, že hneď z toho bola priam politická kauza. Anglická verzia vzájomných bitiek v médiách vyznela tak, že v prípade ich opilcov ide o síce veľmi podnapitých a provokujúcich mladých ľudí, no Rusi sú výtržníci z vycvičených kománd odhodlaní ublížiť. Nemeckí chuligáni, ktorí heilovali a mlátili ukrajinských fanúšikov a anglické urážanie miestnych obyvateľov Marseille nevyvolali až takú pozornosť, ako ruské ataky na britských provokatérov.

Absurdnosť najvyššieho stupňa predviedla česká humanitárna pracovníčka a novinárka Petra Procházková, povestná patologickou nenávisťou ku všetkému ruskému a nekritickým zbožňovaním čečenských islamských zabijakov a mudžahedínov akéhokoľvek typu od Ruska po Sýriu. V článku v Lidových novinách označila ruských fanúšikov za mäsiarov s naplánovaným akciami s predprípravou v ruských lesoch, snáď aj pod dozorom FSB (Federálnej bezpečnostnej služby, nástupkyne KGB) a s tichým súhlasom samotného prezidenta Vladimira Putina.

Dokonca sa dostala až k problematike LGBTI, keď skonštatovala, že Rusi si ventilujú svoje vlastenectvo a vnímajú sami seba ako jediných chlapov na pôde Gayrópy. Treba ešte podotknúť, že v prípade ruskej príučky nariekali britskí rowdies, že široko ? ďaleko nebola nikde polícia. Inokedy do mužov zákona hádžu poháre a provokujú ich, zrazu im boli dobrí ako záchranári.

Teraz v Bratislave im policajti nechýbali, ale tradične hodili pohár po mladej policajtke, aby dokázali odvahu a nekompromisnosť bojovníkov z Albiónu. Len podnapití veselí chlapci, ako by napísal v duchu procházkovin starý dobrý mainstream, no keby letel pohár z rúk ruského fanúšika, to by už zrejme bol signál budúcej okupácie úbohej Európy v pazúroch Putlera.

http://www.protiprud.sk/politika/1974.htm