R. VANNACCI: NORMÁLNOSŤ SA DNES STALA REVOLUČNOU

O knihe Il mondo al contrario(Svet naruby), prekvapivom bestselleri Roberta Vannacciho, generálmajora talianskej armády, mnohí ľudia už počuli , ale málokto pozná samotného autora. Roberto Vannacci sa zúčastnil sa na špeciálnych misiách v Líbyi, Somálsku, Bosne a Hercegovine, Rwande, Jemene, Pobreží Slonoviny, Iráne a Afganistane, kde bol náčelníkom štábu špeciálnych síl NATO. V januári 2020 bol ako vojenský atašé v Moskve, kde ho ruské úrady vyhlásili za personu non grata a spolu s ďalšími krajanmi vyhostili v rámci odvety za postoj Talianska k ruskej invázii na Ukrajinu. V decembri 2023 bol vymenovaný za náčelníka štábu veliteľstva pozemných operačných síl armády.

V auguste 2023 vydal vlastným nákladom knihu Il mondo al contrario, ktorá sa stala bestsellerom a zároveň vyvolala v Taliansku nezvyčajnú politickú a mediálnu polemiku, najmä pre jeho názory na otázky LGBTI, imigrácie, vzťahov medzi pohlaviami a zeleného hnutia. Dnes kandiduje na čele kandidátky strany Lega Salvini vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Čo viedlo vojaka, generála talianskej armády, k napísaniu knihy ako Il mondo al contrario?

Hovorí sa nám, že ľudstvo musí byť zachránené. A predsa sa ľudstvo na tejto planéte nikdy nemalo lepšie. Hovorí sa nám, že neexistuje identita národov. A predsa sa každý národ jasne vyznačuje svojimi osobitnými charakteristikami. Hovorí sa nám, že právna štruktúra rodiny sa musí zmeniť. Ale veľká väčšina homosexuálov žije ako slobodní mládenci. Hovorí sa nám, že treba zakázať lov, aby sa zachránila divá zver. Namiesto toho existujú oblasti, kde počet divých zvierat prevyšuje biologickú hustotu, čo spôsobuje veľké škody v poľnohospodárstve a podporuje šírenie chorôb. Učia nás, že jadrová energia je nebezpečná. A pritom štatistiky jednoznačne dokazujú, že je to najbezpečnejšia forma výroby energie na vyrobenú megawatthodinu.

Vo svojej knihe uvádzate, že vás priatelia varovali, aby ste sa nedotýkali „politicky nekorektných“ tém, inak sa dostanete do problémov. Boli ste si vedomý búrky, ktorá by nasledovala?

Je to absurdné, ale v dnešnej dobe sa normálnosť stala revolučnou. Tvrdenia v knihe sú často triviálne a vyvolali rozruch, aký nerozpútali ani Satanské verše Salmana Rushdieho. Existujú rôzne etnické skupiny, ktoré sa vyznačujú špecifickými somatickými znakmi, tí, ktorí sa neuznávajú za heterosexuálov, predstavujú v spoločnosti malú menšinu, nekontrolovaná nelegálna imigrácia destabilizuje spoločnosti a každý je dieťaťom muža a ženy. Toto sú niektoré z právd, ktoré vyvolali také pobúrenie. Niektoré kultúrne elity na mňa tvrdo zaútočili, pretože majú sklon odmietať realitu opísanú v knihe a – v snahe presadiť určité subjektívne vnímanie sveta, ktoré je podľa nich „inkluzívne“ – chcú podkopať princípy, na ktorých bola založená západná spoločnosť a ktoré zaručovali pokrok, rozvoj, blahobyt a bohatstvo. Obyčajní ľudia však nie sú hlúpi a postrehli klamlivé triky týchto samozvaných strážcov morálky, pričom uznali správnosť mojich poznámok a prejavili mi blízkosť a empatiu.

Od chvíle, keď som vydal svoju prvú knihu, sa môj život zmenil a ocitol som sa v centre cyklického sporu, ktorý som nemohol predvídať. Snažil som sa nenechať sa ohromiť. Stal som sa mediálnou postavou, terčom pre mnohých alebo referenciou pre iných. Musel som sa obnažiť, aby som sa pokúsil o triumf pravdy (a pravdivej interpretácie toho, čo som napísal vo svojej knihe), a demaskovať tých, ktorí sa často z nevedomosti – pretože knihu nečítali -, zo zaujatosti, z lajdáctva, ale často aj zo zlej vôle snažili zo mňa urobiť homofóba, rasistu, xenofóba, antisemitu, putinovca, fašistu a tak ďalej, a tak ďalej. Najnovšie sa o to pokúsila pani Vittoria Baldino, ktorá ma pred niekoľkými týždňami počas programu L’aria che tira označila za antisemitu. Uvedomte si, že moja kniha neobsahuje ani jedno slovo o Židoch, Izraeli alebo sionizme.

V médiách Vás pourážali a zlomyseľne napádali, a dokonca obvinili zo zločinu z nenávisti. Zmenili by ste niečo, čo ste napísali?

Nie, nezmenil by som nič. Žiadne odvolávania.Som si istý, že som nepovedal nič, čím by som niekoho urazil, ani som sa nedotkol nikoho dôstojnosti, a preto nie je dôvod meniť ani upravovať to, čo som napísal a uverejnil. S myšlienkami sa bojuje na úrovni argumentov, a nie cenzúrou alebo na súdoch.

V knihe Il mondo al contrario hovoríte, že demokraciu väčšiny nahrádza demokracia menšiny. Je to hlavný dôvod mediálnej kampane proti vám? Majú tieto útoky zakryť skutočnosť, že takpovediac „cisár je nahý“?

Menšiny treba rešpektovať, ale nemôžu prevážiť nad spoločným cítením väčšiny. Demokracia je forma vlády, v ktorej vládne väčšina a menšiny sú rešpektované, ale prispôsobujú sa väčšine. Vyslovenie tejto pravdy rozpútalo všetky sily, ktoré sa v posledných rokoch snažili zničiť západný spôsob života, ktorý našej spoločnosti zaručil bohatstvo, prosperitu, pokrok a rozvoj. Kultúra rušenia, kultúra prebudenia, ideologický environmentalizmus a extrémistický feminizmus majú za konečný cieľ zničiť západné hodnoty. Potvrdzovanie princípov a ideálov, ktoré spájajú Západ, preto musí byť postavené mimo zákon, zakázané, zničené, zavrhnuté a prípadne trestne stíhané.


Napriek útokom, ktoré ste utrpeli, bol Il mondo al contrario veľkým úspechom. Myslíte si, že k tomu prispela mediálna kontroverzia, alebo je to spôsobené obyčajnou zvedavosťou, tým, že mnoho ľudí zmýšľa podobne ako vy a neodvážia sa to povedať zo strachu, že budú marginalizovaní?

Nebyť nevyberavého útoku na moju knihu a na mňa, „Vannacciho efekt“ by nikdy nevznikol. Technika je jednoduchá: označí sa myšlienka a osoba, na ktorú sa má zaútočiť, prekrúti sa to, čo povedal, jeho vety sa vytrhnú z kontextu, kníhkupectvá odmietajú predávať jeho diela, autor sa označí za stelesnenie absolútneho zla, definuje sa ako fašista-homofób-misogýn-rasista-xenofób-putinista- popierač, zakáže sa mu prístup na sociálne siete, organizujú sa proti nemu demonštrácie a snažia sa cenzurovať jeho prezentácie. Keď si však masy uvedomia pravdivosť jeho vyjadrení a súhlasia s mnohými načrtnutými princípmi, celý tento rozruch sa obráti proti kritikom a namiesto toho prinesie falošne inkriminovanému autorovi veľkú slávu a popularitu.

Ak je dnes svet hore nohami, kedy bol normálny ? Aký svet by ste chceli vidieť?

Svet, v ktorom môže žena vyjsť kdekoľvek vo dne v noci bez strachu, že ju niekto napadne a obťažuje; v ktorom nie sú potrebné mreže na oknách ani pancierové dvere; v ktorom sú graffiti umelci, vreckári, delikventi, squatteri a násilníci postavení do pozície, v ktorej nemôžu spôsobiť spoločnosti žiadnu škodu; v ktorom sa rešpektuje právo na demonštráciu a považuje sa za nedotknuteľné, pokiaľ rešpektuje pravidlá verejného poriadku. Chcel by som vidieť svet, kde každý môže slobodne nasledovať svoj vkus a záľuby bez toho, aby zasahoval do priestoru iných a exhibicionisticky prejavoval svoje sklony proti zdravému rozumu väčšiny; kde sa uznáva, vyzdvihuje a považuje identita národov za základný prvok spoločnosti; kde prisťahovalci rešpektujú normy hostiteľských krajín a integrujú sa do nich, prijímajúc ich zvyky a tradície; kde sa vo vlasti všetci – bez ohľadu na farbu pleti, náboženstvo, politické presvedčenie, sexuálnu orientáciu alebo postavenie – združujú okolo rovnakých zásad a ideálov a sú ochotní za ne aj zomrieť; kde sa každému ponúkajú rovnaké príležitosti, ale každý potom vyniká svojimi vlastnými zásluhami a schopnosťami; kde sa vyzdvihuje a uznáva výnimočnosť; kde sa bohatstvo a prosperita nepovažujú za negatívum, ale za cieľ, o ktorý sa usiluje; kde sa každá myšlienka môže slobodne vyjadriť bez strachu z trestného činu; kde je rozmanitosť uznávaná, vyzdvihovaná a považovaná za bohatstvo spoločnosti, ktoré si nemožno zamieňať s diskrimináciou, ktorá je naopak založená na upieraní práv a útoku na dôstojnosť.

Myslíte si, že máme na Západe ešte šancu obnoviť zdravý rozum v politickom a spoločenskom živote?

Samozrejme, že máme! Sme na konci prvého polčasu futbalového zápasu. V šatni sa mužstvo preskupuje, tréner dáva správne pokyny a taktiku, hráči sa sústredia a motivujú, fanúšikovia chytajú dych a pripravujú sa na oživenie štadióna. Prvý polčas sa nevyvíjal dobre, ale možné je všetko. Ak sa nám táto Európa nepáči, tak ju poďme zmeniť!

https://europeanconservative.com/articles/interviews/today-normality-has-become-revolutionary-an-interview-with-roberto-vannacci/