BUSH/PUTIN – ZÁPADNÉ POKRYTECTVO!!!

Bush urobil to isté, čo Putin – tak prečo uniká? Odpoveď: pokrytectvo, a to aj v spôsobe, akým Západ opisuje inváziu do Iraku a vojnu na Ukrajine.

Vojenské sily USA ju hanebne nazvali „Operácia iracká sloboda“, ale pre milióny Iračanov na celom svete to bolo všetko inak.

Uplynulo 20 rokov od vtedy, čo vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan označil za „nezákonnú“ vojnu USA a ich spojencov proti Iraku.

Čo sme sa z vojny naučili, je odporné pokrytectvo nálepiek v konfliktoch, ak sa na ne pozeráme západnou optikou. Táto vojna ma ako Iračana od marca 2003 denne trápila v myšlienkach. Zahynuli v nej státisíce Iračanov, milióny ďalších boli vysídlené a ich životy zničené.

Obrázky nočnej oblohy Bagdadu osvetlenej plameňmi, keď boli bomby zhadzované pravidelnejšie ako tikajúce hodiny na mesto mieru, sa navždy vryli do našej pamäti. Celé týždne sa noci menili na deň, keď sa Iračania modlili, aby sa dočkali rána živí.

Ani na nasledujúce roky sa nedá zabudnúť. Vojna v Iraku, od utláčateľskej okupácie až po sektársku vládu, naďalej ničila životy miliónov ľudí. Moja vlastná rodina je teraz v dôsledku brutálnej invázie roztrúsená po celom svete, od Kanady po Austráliu.

Je smutné, že za posledných 20 rokov sme sa nedočkali žiadnej zodpovednosti za množstvo lží a falošných argumentov zo strany vlád bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha aj bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, ktoré viedli ku konfliktu určujúcemu epochu.

Naopak, súčasnému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi trvalo len niekoľko týždňov, kým po ruskej invázii na Ukrajinu označil svojho ruského kolegu za „vojnového zločinca“.

Samozrejme, vojna Vladimíra Putina na Ukrajine je brutálna a nezákonná. Ale čo Bidenovo vlastné vojnové podnecovanie? Dovoľte mi pripomenúť: Biden obhajoval vojnu v Iraku roky pred tým, ako sa Bush ujal úradu.

V priebehu niekoľkých dní vojenskej akcie USA v Iraku prišlo v násilnom konflikte o život viac ako 15 000 Iračanov v dôsledku taktiky Washingtonu „šokovať a vzbudiť údiv“, ktorou chcel krajinu zahltiť svojou vojenskou silou. Aby sme to uviedli do kontextu, a hoci jeden nevinný život je príliš veľa, celkový počet obetí na Ukrajine, ktoré nezahynú v boji, sa od začiatku vojny pred rokom odhaduje na 8 000 civilistov.

Zatiaľ čo však Rusko zasiahli sankcie viacerých západných krajín a ich spojencov a Medzinárodný trestný súd vydal na Putina zatykač, nič z toho sme u USA, Spojeného kráľovstva, Busha a Blaira nevideli.

Medzi jazykom, ktorý Bush a Putin používali pred svojimi vojnami, je dokonca malý rozdiel. Pred inváziou do Iraku používal Bush výrazy ako „sloboda“, „oslobodenie“ a „vojna proti terorizmu“. Putin podobne tvrdil, že oslobodzuje Ukrajinu a obmedzuje „terorizmus“ v regióne.

Sú to také paralely, že v momente bizarnej irónie Bush – keď sa minulý rok pokúšal odsúdiť Putinovu inváziu – náhodou pokarhal svoje vlastné konanie, keď v prejave kritizoval „rozhodnutie jedného muža začať úplne neopodstatnenú a brutálnu inváziu do Iraku“.

Skutočnosť je taká, že obaja lídri použili falošné naratívy na získanie verejnej podpory pre vojny, ktoré nanovo definovali ich regióny. Podobne ako Bushove tvrdenia o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, aj Putin naznačil, že Ukrajina má ambície použiť chemické zbrane.

Bol to však Bush, kto v Iraku použil zápalné zbrane v podobe bieleho fosforu vo Fallúdži, pričom deti dodnes trpia vrodenými chybami v dôsledku trvalých účinkov tejto chemikálie. Bush však zďaleka nečelí zodpovednosti, ale má možnosť redefinovať svoj vlastný príbeh ako umelec, ktorý miluje prisťahovalcov.

Ak si práve neužíva dôchodok na svojom ranči v Texase, môžete ho nájsť tancovať s Ellen DeGeneres v hlavnom vysielacom čase. Bývalý minister obrany USA Donald Rumsfeld a bývalý minister zahraničných vecí Colin Powell, obaja architekti vojny v Iraku, zomreli bez toho, aby čelili spravodlivosti. Bush sa musí zodpovedať skôr, ako bude neskoro.

Bush rok pred inváziou do Iraku vhodne stiahol USA z Medzinárodného trestného súdu, čím takmer znemožnil, aby sa americkí predstavitelia alebo vojenskí činitelia zodpovedali za údajné vojnové zločiny. Keď chcela najvyššia prokurátorka Medzinárodného trestného súdu v roku 2020 vyšetriť údajné vojnové zločiny amerických vojakov v Afganistane, Washington na ňu uvalil sankcie – podobne ako Putinovo Rusko otvorilo konanie proti súčasnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu.

Na tomto pozadí sa zdá, že obvinenia USA z vojnových zločinov voči Putinovi sú pokrytecké. V dôsledku Bushovej invázie do Iraku, bolo zabitých najmenej 800 000 Iračanov.

Tí, ktorí sa odvážili postaviť proti osemročnej okupácii Iraku zo strany USA, boli označení za povstalcov. Mnohí z nich boli neslávne známi mučením a sexuálnym zneužívaním zo strany amerických jednotiek v dnes už neslávne známej väznici Abú Ghrajb.

Podobné hnutia odporu na Ukrajine sú však označované za hrdinské, pretože sa postavili ruskej okupácii. Ukrajinci boli oslavovaní za výrobu podomácky vyrobených Molotovových koktailov ako obranných zbraní, ale keď k podobným prejavom odporu došlo v Iraku alebo Palestíne, používalo sa označenie „terorista“. Tento rasistický dvojaký meter bol zjavný počas celého minulého roka.

Dojemné prejavy globálnej solidarity s Ukrajinou – od futbalových zápasov Premier League s vyvesenými ukrajinskými vlajkami až po prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na tohtoročných Zlatých glóbusoch – sa nikdy neprejavili v prípade obetí brutálnej vojny v Iraku.

Vojna na Ukrajine odhalila neúctu k životom ľudí na globálnom Juhu, ktorí trpia v dôsledku smrtiacich konfliktov často zosnovaných v západných hlavných mestách. „Toto nie je miesto, pri všetkej úcte, ako Irak alebo Afganistan, kde už desaťročia zúri konflikt,“ povedal Charlie D’Agata, starší spravodajca CBS News, ktorý robil reportáž z ukrajinského Kyjeva. „Viete, toto je relatívne civilizované, relatívne európske – aj tieto slová musím voliť opatrne – mesto, kde by ste to nečakali alebo nedúfali, že sa to stane.“

Dôvod, prečo bol Irak svedkom desaťročia trvajúcej vojny, priamo súvisí s Bushovým rozhodnutím v roku 2003 napadnúť krajinu, ktorá už bola roky pustošená brutálnymi sankciami. Na smrti nevinných Iračanov záleží rovnako ako na smrti nevinných Ukrajincov. Tak ako Ukrajinci si zaslúžia život a solidaritu, zaslúžia si ju aj Iračania.

Tak ako by sme mali chcieť, aby bol Putin súdený za svoje zločiny, mali by sme žiadať, aby bol Bush obvinený za svoje zločiny. Nemôžeme čakať ďalších 20 rokov.

Autor: Ahmed Twaij (nezávislý novinár na voľnej nohe, publikuje v mnohých médiách vrátane The Independent, The Guardian, New York Times, Vice, BBC, Kerning Cultures,zameriava na politiku USA, otázky sociálnej spravodlivosti a Blízky východ)

https://www.aljazeera.com/opinions/2023/3/28/putin-should-be-punished-so-must-bush