CENZÚRA A P.R. VYVOLENÝCH

Príspevky o ukrajinskom konflikte budú teraz na Twitteri označené alebo odstránené, ak ich takzvaní „experti“ označia za „dezinformácie“. Opäť obvyklá hra, keď sa majú cenzurovať nepopulárne názory a pravdy….

V posledných rokoch sa gigant sociálnych médií Twitter vyznamenal najmä ako cenzor konzervatívnych názorov a kritických príspevkov týkajúcich sa Covid-19. Teraz je v hľadáčiku tamojších cenzorov aj vojna na Ukrajine. Služba krátkych správ zverejnila aktualizáciu svojej „politiky krízových dezinformácií“. Podľa nej budú príspevky o ukrajinskom konflikte, ktoré spĺňajú určité kritériá, označené varovaním, ktoré obmedzí možnosť ich zobrazenia, zdieľania alebo lajkovania.

Oznámenie prišlo len deň po odstúpení takzvanej „dezinformačnej úradníčky“ americkej vlády Niny Jankowiczovej, ktorá sa zasadzovala za možnosť upravovať cudzie tweety. Verejný a politický tlak na Bidenovu administratívu, aby zriadila takéto „ministerstvo pravdy“, bol jednoducho príliš veľký. Ale kto potrebuje takúto cenzorskú agentúru, keď si samotné spoločnosti Socia Media najali svojich „overovateľov faktov“, ktorí sa riadia internými smernicami?

Táto politika bude platiť celosvetovo a bude usmerňovať úsilie Twitteru „zdôrazňovať dôveryhodné, autoritatívne informácie“ a „zabezpečiť, aby sme v čase krízy nerozširovali alebo neodporúčali šírenie vírusových dezinformácií“, uviedol Yoel Roth, vedúci oddelenia bezpečnosti a integrity spoločnosti. Keď sa preukáže, že bolo zverejnené niečo, čo je „potenciálne zavádzajúce“, Twitter to označí upozornením a už to nebude zosilňovať ani odporúčať na karte Domovská časová os, Vyhľadávanie a Preskúmať, povedal. Varovania sa budú prioritne týkať „vysokopostavených účtov“, ako sú „médiá súvisiace so štátom“, overení používatelia a oficiálne vládne účty. Vyhlásenie niečoho za dezinformáciu si vyžaduje „overenie z viacerých dôveryhodných, verejne dostupných zdrojov vrátane dôkazov od skupín monitorujúcich konflikty, humanitárnych organizácií, vyšetrovateľov z otvorených zdrojov, novinárov a ďalších,“ dodal Roth.

Ako príklady Roth uviedol „nepravdivé spravodajstvo alebo správy o udalostiach alebo informácie, ktoré skresľujú podmienky v teréne počas vývoja konfliktu“, nepravdivé tvrdenia o „použití sily, zasahovaní do územnej suverenity alebo o použití zbraní“, ako aj „preukázateľne nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia o vojnových zločinoch alebo masových zverstvách voči konkrétnemu obyvateľstvu“ a nepravdivé informácie o „reakcii medzinárodného spoločenstva, sankciách, obranných opatreniach alebo humanitárnych opatreniach“. Avšak „zmysluplné komentáre, snahy o vyvrátenie alebo overenie faktov a osobné anekdoty alebo svedectvá z prvej ruky“ sú vyňaté.

V nadchádzajúcich týždňoch uvidíme, do akej miery sa snahy o cenzúru prejavia na spravodajstve o Ukrajine. Ukrajinská strana už teraz profituje z PR práce izraelskej agentúry, ktorá pomáha prezidentovi Zelenskému propagovať jeho postoje a záujmy svetu. Ruská strana zároveň trpí tým, že jej médiá sú na Západe cenzurované a blokované, takže pre mnohých ľudí nie je vôbec možné dosiahnuť skutočný súlad informácií. Nová cenzúra na Twitteri túto nerovnováhu ešte viac prehĺbi.

Podľa nových správ z Izraela ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj využíval PR služby Netanjahuových poradcov a ich strategickej konzultačnej firmy. Spoločnosť sa chváli, že ukrajinský líder si vďaka tomu už získal sociálne médiá.

Podľa izraelskej spravodajskej webovej stránky Walla!(https://news.walla.co.il/item/3504161) ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému poskytli rozsiahle mediálne poradenstvo odborníci na PR, ktorí pracovali pre bývalého izraelského premiéra a dnes opozičného lídra Benjamina Netanjahua. Podľa správy Zelenskému radil Srulik Einhorn, hlavný poradca Netanjahuovej strany Likud v posledných voľbách. Hovoril vraj aj s Jonatanom Urichom, vysokopostaveným Netanjahuovým poradcom, ktorý stále pôsobí ako hovorca bývalého premiéra.

Ovplyvňovanie verejnej mienky na Západe

Einhorn a Urich pracujú v strategickej poradenskej firme Perception.media spolu s Oferom Golanom, ďalším Netanjahuovým poradcom. Spoločnosť sa propaguje ako „líder v oblasti významných a kreatívnych procesov v súkromnom a verejnom sektore v Izraeli a v zahraničí“. Einhorn koncom marca ocenil Zelenského mediálnu prácu pre Ukrajinu a v denníku Jerusalem Post uverejnil komentár, v ktorom opísal mediálne stratégie ukrajinského prezidenta. V článku s názvom „Na sociálnych sieťach Zelenskyj už vyhral“ Einhorn uviedol, že hoci svet nevie, či Rusko zastaví svoju špeciálnu vojenskú operáciu kvôli masívnemu tlaku sankcií, alebo nakoniec „premôže“ Kyjev, je presvedčený, že „kampaň v sociálnych sieťach, ktorú vedie Ukrajina, je jednou z najbrilantnejších kampaní, aké krajiny v posledných desaťročiach zorganizovali“.

„Ukrajinci využili zložitú a nestrannú politickú situáciu a dokázali zmobilizovať verejnú mienku na Západe,“ napísal. „Ak sa Ukrajine podarí prežiť, bude to vďaka tejto vplyvnej kampani.“ Zelenskyj pravdepodobne urobil dve inteligentné strategické rozhodnutia vzhľadom na „jeho skúsenosti v oblasti vzťahov s verejnosťou, komédie a televízie“, povedal PR konzultant. Jedným z nich bolo podľa neho vykresliť Ukrajinu ako slabšiu stranu (t. j. stranu, ktorá potrebuje pomoc). „Kedysi sa sila považovala za výhodu. Dnes sa vďaka sociálnym médiám moc dostala do rúk slabších,“ vysvetľuje. Po druhé, Zelenskyj sa údajne nesnažil dosiahnuť dohodu s Ruskom, ale „vykresľoval Ukrajinu ako chudobnú a slabú“. Inými slovami, ukrajinský prezident zámerne nastolil kurz eskalácie s cieľom získať čo najviac medzinárodnej pomoci a zároveň výrazne zvýšiť globálny tlak na Rusko.

Zelenskyj vie: Západ sa dá manipulovať emóciami

Okrem toho Einhorn poukázal na to, že Zelenskyj sa vo svojich početných prejavoch prestal odvolávať na NATO po tom, ako priznal, že Ukrajina v ňom nie je vítaná. Namiesto toho vraj využil západný názor, že slabí sú znevýhodnení a neprijatí, a preto potrebujú pomoc. Rýchlo presvedčil Západ, že komplexná problematika súčasnej ukrajinskej krízy, ako aj príčiny súčasných udalostí sú čiernobiele – „my“ alebo „oni“. V západnej televízii nie sú žiadni ukrajinskí dôstojníci, poznamenal Einhorn. A napriek tomu, že Ukrajina má armádu a používa silu, zostáva pre západné publikum „úplne pod radarom“. „Vidíme len Zelenského a civilistov,“ vysvetlil. „Západ je z Ukrajiny nadšený. Zelenskyj rozpoznal prostriedky mäkkej moci a emócií v západnom svete a využíva ich na vyvíjanie tlaku a sankcií na Rusko. Bez nich by bol veľmi rýchlo porazený,“ povedal Einhorn a dodal: „Ukrajina má slabú armádu, ale sociálne siete sú silné.“

Minulý mesiac napríklad Zelenskyj spustil kampaň na sociálnych sieťach pod hashtagom #ArmUkraineNow, aby povzbudil štáty k rozšíreniu dodávok zbraní na Ukrajinu. V tom istom mesiaci hovoril s predstaviteľmi USA v rámci rozsiahlejšej kampane, v ktorej vyzýval Západ, aby poskytol Ukrajine ťažké zbrane. Prezident totiž vyzval na boj proti ruským operáciám vo východoukrajinskom regióne Donbas, aby sa použili ďalšie zbrane. Hoci Západ daroval Ukrajine vojenské vybavenie, Zelenskyj zdôraznil, že krajina potrebuje systémy protivzdušnej obrany dlhého dosahu, ako aj stíhačky.

Zelenskyj však vo svojej PR kampani urobil niekoľko vážnych chýb, napríklad keď minulý mesiac na pozvanie ukrajinskej hlavy štátu vystúpili pred gréckym parlamentom etnickí Gréci z neonacistického práporu Azov, ktorý je teraz súčasťou Ukrajinskej národnej gardy. V Grécku sa ich vystúpenie stretlo s pobúrením verejnosti. A keď Zelenskyj minulý týždeň komentoval situáciu s práporom Azov a krajne pravicovými skupinami v krajine, vyjadril im vďaku a povedal, že neonacistické výzvy a heslá sú výlučne ich vecou, a dodal, že v krajine „takmer nie je“ radikalizmus.

Celkovo sa zdá, že ukrajinský prezident vďaka podpore izraelských PR poradcov a vlastného hereckého talentu zvyšuje utrpenie svojho ľudu namiesto toho, aby si sadol za rokovací stôl s Kremľom a našiel vzájomne prijateľné riešenie existujúcich problémov. Namiesto toho riskuje rozdelenie Ukrajiny na dva štátne celky – jadro Ukrajiny okolo Kyjeva až po Ľvov sa stane vnútrozemským štátom, zatiaľ čo na juhu a východe vznikne štát podporovanýnm Ruskom.


https://report24.news/twitter-verschaerft-wegen-der-ukraine-die-zensur/


https://report24.news/gezielte-beeinflussung-pr-berater-loben-selenskyj-fuer-erfolgreiche-manipulation-des-westens/