GLOBÁLNE ŤAŽENIE EUROBYROKRATOV

Brusel sa pripravuje na globálnu propagandistickú vojnu. Kampaň, s akou EÚ predstavila nový názov pre svoju cenzúru, neveští nič dobré. Už nejde o pravdu alebo lož, ale skôr o zámery, ktoré sa predpokladajú u tých, ktorí informujú o faktoch.

V budúcnosti už nebude stačiť, aby EÚ cenzurovala a umlčiavala nežiaduce alternatívne médiá len v oblasti svojej pôsobnosti. V budúcnosti chce EÚ bojovať proti nežiaducim názorom a konkurenčným médiám aj vo zvyšku sveta.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell oznámil, že má v úmysle využiť údajných „expertov na dezinformácie“ v kanceláriách EÚ po celom svete. Ich úlohou by bol boj proti ruským a čínskym šíriteľom údajných „falošných správ“.

Borrell na tento účel oznámil nasadenie oficiálnych cenzorov: „Všetky naše delegácie budú vybavené odborníkmi na boj proti dezinformáciám v mnohých častiach sveta, aby bolo náš hlas lepšie počuť.“

Osobitným tŕňom v oku EÚ sú ruské a čínske médiá a ich multiplikátory, napríklad na platformách ako Telegram.

Aj tu je potrebná väčšia medzinárodná solidarita so spojencami, povedal Borrell. „Túto otázku musíme riešiť politicky na najvyššej úrovni.“ EÚ a podobne zmýšľajúci partneri by mali vytvoriť vlastný spôsob zdieľania údajov a analýz zahraničných dezinformačných kampaní, ale aj viac spolupracovať s orgánmi na celom svete s cieľom zakázať konkurenčné hlasy.

Borrell neposkytol žiadne konkrétne informácie o tom, ako by to malo v budúcnosti vyzerať a ako by mali vysielatelia EÚ postupovať proti „falošným správam“. EÚ doteraz v súvislosti s neželanou konkurenciou neprišla s ničím iným ako s cenzúrou, čo by však mohlo byť v zahraničí náročnejšie.

Z pohľadu Borrella a orgánov EÚ nie je vôbec žiadny dôvod pochybovať o oficiálnych správach a každá vyjadrená pochybnosť teraz dostane novú nálepku: „Zahraničná manipulácia a zasahovanie do informácií“, skrátene FIMI.

Nevolení kazatelia „demokracie“

Komisia EÚ nie je demokratickou štruktúrou, jej členovia sú menovaní, nie volení, a väčšina z nich nemá žiadne pochopenie pre demokraciu. Komisár EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell by mohol prakticky slúžiť ako názorná ukážka.

Nie je to tak dávno, čo Ursula von der Leyenová vymazala z mobilného telefónu komunikáciu so spoločnosťou Pfizer o nákupe miliónov dávok farmaceutického prípravku, a hoci to vyvoláva podozrenie z korupcie, mohlo by sa to prezentovať ako FIMI len preto, že o tom informoval aj ruský vysielateľ.

Ignorovanie faktov

Čínske štátne médiá podľa správy EÚ „posilnili vybrané prokremeľské konšpiračné príbehy, napríklad o údajných vojenských bioúložiskách USA na Ukrajine“.

Ide o jasný príklad toho, ako sa dá disponovať pravdivými alebo faktickými informáciami ako kritériom. Tieto laboratóriá sa nachádzajú nielen ako rozpočtové položky uvedené v obrannom rozpočte USA (čo je dokument, nad ktorým Kremeľ pravdepodobne nevykonáva žiadnu kontrolu), ale na ich webových stránkach možno nájsť aj jednotlivé spolupráce, napríklad výskumné projekty Inštitútu Bernharda Nochta alebo Inštitútu Friedricha Löfflera s týmito ukrajinskými laboratóriami, ako aj financovateľa týchto projektov, nemecké ministerstvo obrany.

Je teda potrebné konštatovať, že tieto laboratóriá existovali, že boli financované z vojenského rozpočtu a že výskum sa vykonával v mene armády, a nielen v mene USA. Napriek tomu EÚ vyhlásila, že samotná existencia laboratórií je „konšpiračným príbehom“.

V súvislosti s protestmi pod názvom #StopKillingDonbass sa v správe EÚ uvádza, že sa „nepravdivo tvrdí, že ozbrojené sily Ukrajiny a ‚polovojenské jednotky neonacistov‘ páchajú zverstvá na civilistoch vrátane detí“, zatiaľ čo Sorosova mimovládna organizácia Human Rights Watch nedávno skutočne priznala, že Ukrajina v Donecku rozmiestnila motýlie míny, zakázanú muníciu v obytných oblastiach.

Podľa ich zdôvodnenia sa pri akomkoľvek „dezinformačnom“ obvinení zo strany FIMI nemusí brať do úvahy, či je dané tvrdenie pravdivé, ale len to, že je v rozpore s naratívom EÚ.

Preto sa v správe uvádza: „Informácie šírené týmito sieťami nemusia byť preukázateľne nepravdivé alebo zavádzajúce, aby išlo o incident FIMI, ktorý uplatňuje rozšírenú klasickú definíciu dezinformácie.“

https://freewestmedia.com/2023/02/13/eu-to-dispatch-disinformation-experts-all-over-the-world/