J.BAUD – OMYLY A FIGÚRKY NA ŠACHOVNICI

V rozhovore pre nezávislý americký mediálny portál grayzone.com sa švajčiarsky spravodajský dôstojník vo výslužbe, poradca NATO a spisovateľ Jacques Baud venoval vojne na Ukrajine a najmä ostro kritizoval spravodajstvo západných médií.

Baud, ktorého najnovšia kniha Operácia Z sa venuje ukrajinskému konfliktu, poukázal na to, že západné médiá neustále informujú len o ukrajinskej verzii udalostí, ktorá je často prikrášlená alebo jednoducho nesprávna.

Bývalý dôstojník švajčiarskej vojenskej spravodajskej služby vysvetlil: „Všetky informácie, ktoré máme o Ukrajine, môžem povedať, že všetky, 100 percent informácií, ktoré sa objavujú v hlavných médiách, pochádzajú z ukrajinskej propagandy. Mám na mysli čísla, počet zranených, počet obetí, počet incidentov, všetko.“
Baud v podstate identifikoval tri tematické oblasti, v ktorých je západné spravodajstvo ďaleko od pravdy, pretože prezentuje jednostranný proukrajinský postoj.

Po prvé

Západ hovorí (alebo píše) o použití ruských jadrových zbraní – hoci Putin nikdy použitím jadrových zbraní nehrozil. Šéf Kremľa iba pohrozil, že použije „všetky zbraňové systémy, ktoré máme k dispozícii“, ak „bude ohrozená územná celistvosť našej krajiny“. Podľa Bauda ide predovšetkým o hypersonické rakety a rakety s viacerými hlavicami, nie však o jadrové hlavice.

Mimochodom, v Rusku platí politika „nepoužiť jadrové zbrane ako prvý“, pokiaľ ide o ich použitie – na rozdiel od USA. Americký prezident Biden tento rok od takejto politiky „žiadneho prvého úderu“ ustúpil. Takže v skutočnosti je to Washington, kto si ponecháva otvorenú možnosť jadrového úderu.
Dokonca aj najbližší spojenec USA, Veľká Británia, opakovane potvrdil prvý jadrový úder. Teraz už bývalá premiérka Liz Trussová to pred svojím nástupom do funkcie výslovne zdôraznila: „Som pripravená to urobiť.“

Po druhé

Rusko v rozpore so skutočným vývojom nesabotuje možné mierové rokovania alebo dohodnuté riešenie. Faktom je, že od vypuknutia vojny sa USA a Veľkej Británii niekoľkokrát podarilo zmariť mierovú dohodu medzi Ukrajinou a Ruskom.
Už v marci, krátko po vypuknutí vojny, Putinove slová, že Ukrajina a Rusko sú „veľmi, veľmi blízko k mierovej dohode“, padli v západných mainstreamových médiách na úrodnú pôdu. V tom čase Spojené štáty a Západ tlačili na Ukrajinu, aby odmietla kompromis s Ruskom. Baud v tejto súvislosti poukázal na to, že medzi Ruskom a Ukrajinou sa uskutočnili tri pokusy o dosiahnutie mieru – všetky boli Západom zmarené už v zárodku.

Prvý pokus sa uskutočnil len jeden deň po vypuknutí vojny, 25. februára. Podľa Bauda ukrajinského prezidenta Zelenského odvolala EÚ, pretože už bol pripravený „balík pomoci“ vo výške 450 miliónov eur na zbrane. Podľa Bauda bola situácia podobná aj pri druhom pokuse v marci.

Aj v tomto prípade boli dodávky zbraní zo Západu – tentoraz vo výške 500 miliónov – na ceste. Vtedajší britský premiér Boris Johnson dokonca odletel do Kyjeva špeciálne s cieľom vyvinúť tlak na ukrajinského prezidenta, aby zabránil mierovej dohode.

V treťom pokuse
chcel turecký prezident Erdogan koncom marca sprostredkovať mierovú dohodu. Po tom, ako „nečakane“ priletel do Kyjeva, Ukrajinci na tlačovej konferencii v hlavnom meste krajiny dali výslovne najavo, že žiadne rokovania s Rusmi nebudú.

Podľa Baudu Západ Ukrajinu cynicky zneužíva. Z pohľadu Západu slúži vojna na Ukrajine len na to, aby Rusko prinútila kľaknúť si na kolená a nechala ho ekonomicky vykrvácať. „Nikomu na [Ukrajine] v skutočnosti nezáleží,“ povedal Baud. Slúži predovšetkým strategickým záujmom Spojených štátov. USA a Západ však zle odhadli ruskú reakciu, pretože „pôvodným cieľom bolo Rusko vyprovokovať, aby mohli prostredníctvom sankcií zničiť jeho ekonomiku“.

Sankcie medzitým vyšli navnivoč. Pôvodný predpoklad bol, že Rusko sa pod nimi rýchlo zrúti, vysvetlil Baud v ďalšom rozhovore, v ktorom diskutoval o svojej novej knihe.

„Jednostranná a neobjektívna prezentácia, ktorú poskytujú mainstreamové médiá, nemá za cieľ pomôcť nám vyriešiť problém, ale podporiť nenávisť voči Rusku. Preto vylúčenie postihnutých športovcov, mačiek, dokonca ruských stromov zo súťaží, prepustenie dirigentov, dehonestácia ruských umelcov, napríklad Dostojevského, alebo dokonca premenovanie obrazov má za cieľ vylúčiť ruské obyvateľstvo zo spoločnosti!

„Vo Francúzsku boli dokonca zablokované bankové účty osôb s rusky znejúcimi menami. Sociálne siete Facebook a Twitter systematicky blokujú zverejňovanie ukrajinských zločinov pod zámienkou „nenávistných prejavov“, ale povoľujú výzvy na násilie voči Rusom.“

Rusko sa v rozpore s očakávaniami nezrútilo a bojuje ďalej. Bývalý agent švajčiarskej tajnej služby zhrnul politiku sankcií Západu: „Uvaľovali sme sankcie na sankcie bez toho, aby sme tým niečo dosiahli.“
Západ sa tak stal „obeťou vlastného omylu“. Okrem toho je porazeným Európa, ktorá sa v súčasnosti potápa v energetickej a hospodárskej kríze. Najväčším porazeným je však Ukrajina, ktorá je len figúrkou na šachovnici Západu.

https://freewestmedia.com/2022/10/26/57522/