JULIAN ASSANGE A STATOČNOSŤ CONSORTIUM NEWS


Austrálska verejná mienka je výrazne na Assangeovej strane.

V čase, keď na celom svete silnejú výzvy za slobodu (#FreeAssange), sa zrejme rozbiehajú diplomatické rokovania medzi Spojenými štátmi a Austráliou o osude whistleblowera WikiLeaks a austrálskeho občana Juliana Assangea. Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) nalieha na obe krajiny, aby sa zaviazali k riešeniu prípadu, ktoré by zabránilo vydaniu a umožnilo okamžité prepustenie Assangea bez ďalšieho väznenia.

Austrálsky premiér Anthony Albanese má 23. – 26. októbra navštíviť Washington v rámci oficiálnej štátnej návštevy, čím sa zvýši priorita v diplomatických rokovaniach medzi USA a Austráliou o prípade informátora WikiLeaks Juliana Assangea. Táto návšteva by mohla byť poslednou šancou zabrániť predĺženiu uväznenia Assangea, ktorého osud visí na vlásku, keďže jeho prípadné vydanie je otázkou týždňov alebo mesiacov, čo znamená, že úsilie v jeho prospech je teraz kľúčovejšie ako kedykoľvek predtým.

Od volebného víťazstva Austrálskej labouristickej strany v máji 2022 sa Albanesova administratíva pomaly a vytrvalo zasadzuje za Assangea, pričom premiér a ďalší predstavitelia často opakujú, že Assangeov prípad trvá už príliš dlho a treba ho vyriešiť. Albaneseho odhodlanie nájsť riešenie prípadu predstavuje výrazný odklon od ľahkovážneho prístupu jeho predchodcu, bývalého austrálskeho premiéra Scotta Morrisona, ktorý vyhlásil, že Assange bude „voľný a pôjde domov“ po tom, ako vec prejde justičným systémom.

Austrálska verejná mienka je výrazne na Assangeovej strane a v celej krajine silnejú výzvy na jeho prepustenie. Výzvy austrálskych poslancov na Assangeovo prepustenie naberajú na intenzite, zatiaľ čo novinárske skupiny, ako napríklad Aliancia pre médiá, zábavu a umenie (MEAA), naďalej vyjadrujú solidaritu.

Assangeov osud môže skutočne závisieť od výsledku diplomatických rokovaní. Assangeovi zostáva už len posledný krok pred britskými súdmi – ešte len naplánované vypočutie pred skupinou dvoch sudcov, nazvané „deň X“ – a má už len málo právnych prostriedkov na to, aby zabránil svojmu vydaniu do USA.

Portál Consortium News získal na slávnostnom ceremoniáli v Holandsku prvú výročnú medzinárodnú cenu Juliana Assangea.

Holandské združenie nezávislých novinárov (VVJ) udelilo na konferencii holandskej nadácie Stichting 11 September (Nadácia 11. september) v holandskom Driebergene spravodajskej spoločnosti Consortium News prvú medzinárodnú cenu Juliana Assangea. Informoval o tom výbor pre udeľovanie cien CN:

„Sme potešení a poctení, že vám môžeme oznámiť, že Consortium News bolo vybrané ako víťaz prvej (medzinárodnej) ceny Juliana Assangea. Vďaka vášmu vytrvalému informovaniu o obvinení a prenasledovaní Assangea od jeho prvého začiatku a vďaka vynikajúcim živým tweetom, ktoré umožnili svetu byť svedkom chránených súdnych pojednávaní v Londýne, najmä počas korunovačnej krízy, ste ideálnym kandidátom na túto cenu.

Myšlienka na udelenie tejto ceny sa zrodila minulý rok počas večere s Julianovým bratom Gabrielom Shiptonom v Amsterdame. Na holandské a medzinárodné ocenenie sme uplatnili odlišné kritériá:
Holandskú cenu získa nezávislý novinár alebo médium, ktoré v duchu WikiLeaks urobilo najviac pre sprístupnenie cenzurovaných informácií širokej verejnosti.

V prípade medzinárodnej ceny sme chceli oceniť novinára alebo médium, ktoré sa zásadným spôsobom zaslúžilo o odhalenie pravdy o prenasledovaní Juliana Assangea.“

Consortium News sa začalo zaoberať prípadom Assange 16. decembra 2010 článkom zakladajúceho redaktora Roberta Parryho, jedného z popredných investigatívnych reportérov svojej generácie. Bob tvrdil, že Assange praktizuje žurnalistiku presne takým spôsobom, ako to robil on. Napísal:

„Proces získavania utajovaných informácií o štátnych zločinoch najčastejšie spočíva v tom, že novinár presvedčí nejakého vládneho úradníka, aby porušil zákon buď odovzdaním utajovaných dokumentov, alebo aspoň tým, že o tajných informáciách prehovorí. Takmer vždy existuje určitá úroveň ‚sprisahania‘ medzi reportérom a zdrojom.

Hoci niektoré prvky tejto podozrivej spolupráce Assangea a Manninga môžu byť technicky jedinečné vzhľadom na úlohu internetu – a to môže byť úľavou pre tradičnejšie spravodajské organizácie, ako sú Timesy, ktoré zverejnili niektoré dokumenty WikiLeaks – základnou skutočnosťou je, že to, čo WikiLeaks urobili, je v podstate „to isté víno“ investigatívnej žurnalistiky v „novej fľaši“ internetu.

Tým, že sa WikiLeaks vyhýbajú ako nejakému deviantnému novinárskemu hybridu, sa hlavným americkým spravodajským agentúram môže teraz ľahšie dýchať, ale môžu sa ocitnúť v pasci nového právneho precedensu, ktorý by sa na ne mohol uplatniť neskôr.“

Od tohto prvého článku Consortium News uverejnilo viac ako 700 článkov a 350 videí o Assangeovi a WikiLeaks. Je to preto, lebo CN si uvedomila historický význam prípadu proti Assangeovi, ktorý sa právom prirovnáva k procesom s Johnom Petrom Zengerom a Alfredom Dreyfusom.

CN sa vo svojich správach o Assangeovi hlboko zaoberala významom tohto prípadu z právneho, politického a historického hľadiska. CN bola v londýnskej súdnej sieni na začiatku Assangeovho extradičného pojednávania vo februári 2020 a odvtedy mala vzdialený videoprístup ku každej časti súdneho procesu, pričom denne uverejňovala tlačené a video správy a špeciálne vydania CN Live!
Consortium News založil v roku 1995 Parry, bývalý investigatívny reportér Associated Press a Newsweeku, ktorý v 80. rokoch minulého storočia zverejnil niektoré z najväčších článkov o Iráne a Contre, pričom odhalil identitu Olivera Northa a jeho úlohu v tomto škandále. Parry získal za svoju prácu na afére Irán-Contra cenu Georgea Polka. V roku 2015 mu Harvardova univerzita udelila medailu IF Stone za novinársku nezávislosť a v roku 2017 získal novinársku cenu Marthy Gellhornovej.


https://casopisargument.cz/?p=52410


https://consortiumnews.com/2023/09/09/cn-wins-first-julian-assange-international-award/