PROTIPRÚD – BRATISLAVSKÁ EUROFRAŠKA

Parlamentní budovatelia Európskej únie: Od Bratislavy po Paríž! Hra na vlastencov s bruselským obojkom na krku. Divadielko v pozadí s agresivitou a politickým lynčom

Ľubomír Huďo považuje ďalšiu euroakciu v Bratislave – samit predsedov parlamentov členských krajín EÚ – za frašku v trvajúcej agónii bruselskej mašinérie

Slovenská metropola v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ, po samite premiérov a hláv štátov, opäť poslúžila na ďalšie predstavenie európskej tragikomédie v zastúpení predstaviteľov národných parlamentov. Jej organizátori nešetrili superlatívmi o tom, ako si predsedovia zákonodarných zborov rozumeli v spoločnej snahe reformovať úniu.

Na samite sa zúčastnilo viac ako 20 šéfov národných parlamentov a jeho pracovná časť bola venovaná výzvam, ktorým čelí únia. Predsedovia parlamentov hovorili o súčasných problémoch v otázke európskej jednoty a o prekonávaní odstupu medzi EÚ a jej občanmi. Predseda slovenského parlamentu Andrej Danko, organizátor medziparlamentnej euroakcie, za hlavný odkaz samitu označil výzvu, aby „sme konečne prevzali do svojich rúk zodpovednosť, postavili sa proti dehonestácii a vysvetľovali mladým, že EÚ nie je samozrejmosťou, ale je potrebné ju budovať“. No a tak budovatelia európskych zajtrajškov zahrali idylku, no neprezradili, čo to vlastne smrdí v štáte európskom.

Európa sa vraj prebúdza

Andrej Danko, okrem iného aj predseda tzv. národnej strany, nedokázal skryť nadšenie, aké v ňom vyvolala bratislavská seansa šéfov parlamentov. Svetoví politici podľa jeho slov označili Bratislavu za tú, ktorá prelomila ľady. Dospeli ku konštruktívnej debate, ktorá predchádza tomu, že v apríli sa bude opakovať kongres národných parlamentov, z ktorého však už vzíde deklarácia a vyhlásenia. Podľa Danka samit mal význam najmä z toho dôvodu, že došlo k utuženiu a väčšej jednote štátov EÚ: „Má to jeden obrovský zmysel, že konečne sa niečo robí, že konečne sa EÚ prebúdza.“

Predseda slovenského parlamentu vo svojej horlivosti však nezabudol ani na trošku kritiky. Za najväčší problém označil to, že sa prestalo na úrovni komunikovať: „Dnes sa stalo módou radšej všetko kritizovať. Chýba dialóg odbornosti na to, ako spoločnosť ďalej posunúť.“ Na samite zaznela i výčitka proti EÚ, ktorá by mala oveľa viac vysvetľovať, byť efektívnejšia v riešení problémov a mala by sa taktiež priblížiť k ľuďom.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz tu nemohol chýbať a prišiel s myšlienkou, že po bratislavskom samite lídrov EÚ je dôležité, aby aj predsedovia parlamentov diskutovali o budúcnosti EÚ po rozhodnutí Británie opustiť úniu. Na otázku, či by mali národné parlamenty zohrávať väčšiu úlohu pri prijímaní európskej legislatívy, uviedol, že parlamenty hrajú kľúčovú úlohu. S europarlamentom sa podľa neho dopĺňajú a nestoja proti sebe. Pripomenul, že členské krajiny sú zastúpené v európskych orgánoch.

Takže to vyzerá na skutočne tvorivé prostredie, kde vďaka spolupráci na národnej i nadnárodnej úrovni nemôže existovať problém, ktorý by k spokojnosti drvivej väčšiny Európanov nezvládla európska integračná rodina. Na chvíľu ňou otriasol brexit a možnosti exitov iných krajín, ale spoločnými silami, budovaním a zlepšením komunikácie euroúradníci, politické prostitútky na národnej úrovni spolu s kariérnymi pragmatikmi zasa na chvíľu ukolíšu pozornosť euroskeptikov. Ideálny politicko-mediálny obraz mal však aj v Bratislave výraznú trhlinu.

Prehadzovanie bremena

Bývalý europoslanec, podpredseda Slovenskej národnej strany a poslanec NR SR Jaroslav Paška na sociálnej sieti uviedol, že medziparlamentná konferencia o spoločnej a zahraničnej bezpečnostnej politike EÚ na Bratislavskom hrade sa takmer skončila fiaskom. Informoval o koordinovanom agresívnom útoku zástupcov Stredomoria na slovenské vedenie konferencie a krajiny V4. Na vo svojom statuse na Facebooku nediplomaticky poodhalil, čo sa dialo – poslanci z južných európskych krajín počas konferencie emotívne kládli požiadavky na iniciovanie okamžitého spustenia procesu prerozdeľovania migrantov do všetkých krajín EÚ. Chceli zavedenie prísnych sankcií proti tým štátom Únie, ktoré sa prijatiu pridelených migrantov bránia, vrátane Slovenska.

Šéf talianskej delegácie Massimo Artini sa vyhrážal, že stredomorské štáty neumožnia schválenie záverov konferencie bez dodatočného zapracovania dôraznej výzvy na urýchlené začatie prerozdelenia migrantov do spoločného vyhlásenia.

Podľa Pašku sa nemeckým zástupom podporení južania zdvihli zo stoličiek, obkolesili predsednícky stôl a začali si hrubo a arogantne vynucovať akceptáciu ich nemiestnej žiadosti, uplatňovanej v rozpore s rokovacími pravidlami uplatňovanej. Bývalý europoslanec v závere statusu poznamenal, že spomenuté delegácie vôbec nezaujímalo, ako migráciu zastaviť: „Len to, ako jej nepríjemné dôsledky preniesť na nás, aby mafiánske štruktúry mohli ešte masívnejšie pokračovať vo výnosnom prevádzacom biznise.“

Už sa poznáme

Parlamentný samit v Bratislave mal motto Spoznajme sa lepšie. Tak sme sa teda poriadne spoznali, z juhu i zo stredu Európy, v pozadí s nemeckým taktizovaním a politikou otvorených dverí s celoeurópskymi následkami. Evidentne je skutočnosť iná ako frázy, výzvy, okázalé samity a vyjadrenia politických figúrok. Vyšehradská štvorka (V4) je chválenou súčasťou bruselského projektu, ak neodvráva, prikyvuje a poslúcha. Inak jej nemožno prísť na meno. Kedy budeme „správnymi“ Európanmi, keď sa obohatíme o Blízky východ, strednú Áziu a severnú Afriku? Na tom máme spolupracovať, či skôr spoluposlúchať.

Aká má byť prebudená Európa – ešte viac poslušná na národnej úrovni, odhodlaná prenášať stále viac právomocí do bruselského centra, viac multikultúrna, viac nadšená schvaľovať dohody o voľnom obchode s USA a Kanadou, viac nápomocná v likvidácii vlastnej identity, histórie a tradícií? Na to nepotrebujeme samit v Bratislave, aby sme sa viac spoznávali, pretože za tie uplynulé roky fungovania EÚ a v rámci jej štruktúr je už dávno jasné, kto je kto a aké ciele sleduje. A to, čo nám predvádzajú politici na medzinárodnej i národnej úrovni a samitoch rôzneho druhu je úbohým príbehom, hodným skôr Zlatej maliny než Oscara.

http://www.protiprud.sk/politika/2033.htm