EURÓPSKA MÚMIA – TOTALITNÝ FEDERÁLNY ŠTÁT

Diletantská politika Európskej únie sa ukázala ako neudržateľná. Predstavitelia EU sa správajú ako deti. Nie tak malé, ako nevzdelané a neskúsené. Nahota tohto prístupu sa ukázala v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou. EÚ sa priklonila k čierno-bielemu videniu sveta. Proste jedni boli celkom zlí a tí druhí dobrí. Lenže takto to nikdy nebýva.

V každom manželstve, ktoré sa rozvádza majú obaja podiel viny. Áno, niekedy je podiel viny rovnaký, niekedy veľmi rozdielny. Ale nikdy nie jeden anjel a druhý čert. Lenže v tomto konflikte rolu čerta zahralo Rusko. Nikdy neschvaľujem vojnu ako riešenie problémov. Lenže čo spravila „múdra“ EU?

Potrestala agresora-Rusko sankciami. Sankcie spočívali v obmedzení dodávok plynu zo zlého Ruska. Výsledok mal byť zdevastovania Ruskej ekonomiky. Odpojila ruské banky od medzinárodného platobného styku. Výsledok mal byť devastujúci pre rusku ekonomiku, následne pád rubľa, výpadky výroby a pád Kremeľského režimu.

Lenže skutočnosť bola iná. Už zakladateľ politickej ekonómie, pán Adam Smith vo svojich dielach poukazoval na to, že každé ochranárske opatrenie sa obráti proti tomu, kto ho zaviedol. Vtedy išlo o clá a obmedzovaniu dovozu komodít. Čo sa stalo? Odstrihnutie ruských bánk od medzinárodneho platobného styku malo zabrániť platbám za plyn a ropu v dolároch alebo eurech. Lišiak Putin však nariadil prijímanie platieb za plyn a ropu v rubľoch. Namiesto pádu rubľa také jeho posilnenie, ako si Rusi nepamätajú. Bravo. Poďme ďalej.

Výkriky hlupákov na tému, kto kúri plynom a jazdí autom podporuje Rusko dopadli podobne. Výsledok je žiaľ taký, že obmedzenie dodávok plynu a ropy silne ohrozilo národné ekonomiky Európskych krajín. V podstate bez týchto komodít úspešne smerujú ku kolapsu ekonomiky. Infantilné predstavy na tému, že hladný Rus bude sedieť nad plnými zásobníkmi plynu, ktorý nebude mať komu predať, pričom do Bruselu bude počuť, ako mu od hladu škŕka v bruchu, sa ukázali ako ďalší blud. Rusi plyn majú komu predávať, predávajú ho ďalej a ďakujú nie Bohu, ale hlupákom v EU za to, že takto dobre na rope a plynu už dávno nezarobili. Ďalší gól do vlastnej brány. Pritom v EU hrozí silné obmedzenie výroby a naozaj vážne sociálne konflikty.

Rusom dôjdu sily a výroba. Nemajú niektoré technológie. Napríklad bezpečnostné systémy do automobilov. Chyba. Rusi vedia vyrobiť a hlavne predať svoje autá aj bez týchto systémov. Mám prax motoristického novinára, a preto s plnou vážnosťou vyhlasujem, že tieto systémy dokážu narobiť viac škody ako osohu. Predovšetkým silne predražujú výrobu automobilov, čo si odnesie spotrebiteľ. Sú založené na mylnej predstave, že toto je cesta k bezpečnosti. Nie sieť diaľnic. Takže podľa EU, ktorá nenúti členské krajiny budovať diaľnice (my ju stále nemáme dobudovanú!), nevadí, keď sa bude jazdiť na prepchaných a zlých cestách, ale s autami naplnenými elektronikou.

Táto nezmyselná politika dokázala zničiť kategóriu najmenších automobilov (napríklad Škoda Citygo), kde nezmyselná elektronika urobila tieto autá nepredajnými? Hádajte, koho záujmy hájili slovutní poslanci EU? Hádate správne, nie obyčajných ľudí, ale výrobcov, ktorí dobre zalobovali a možno sa aj o časť zisku podelili. Takže sankcie proti Rusku spôsobili, že sa Ruský trh zbavil konkurencie výrobkov z Európy. Domáci výrobca prišiel o konkurenciu. Výroba automobilov bez toľkej elektroniky viedlo k ich zlacneniu. Hrozné, že?

Poďme ďalej. Ukrajina sa trepe o EÚ silou mocou. A táto ju víta plnou náručou. Všetci zabudli, aké dlhé prístupové obdobia museli uchádzači prekonať, aké kritéria museli splniť. Ako museli znieť maastrichtské (konvergenčné) kritériá pre prijatie eura. Tu už nevadí, že sa tam cpe rozvrátená krajina, známa s vysokou mierou korupcie (podle TI je na 120. místě ze 180 zemí viz zde – pozn. red.). Kde sa rozkráda všetko, čo sa dá. Vrátane zbraní, ktoré im krajiny dodávajú. S rozkrádaním eurofondov majú naše krajiny skúsenosti. A čo korupčná Ukrajina? Má zničená ekonomika únie dosť zdrojov na podporu rozkrádačov fondov z Ukrajiny? Aké dopady to bude mať na národné ekonomiky?

Všetci odsudzujeme vojnu. Ale aj malé dieťa vie, že nezabránime vojne dodávkami zbraní. Len ten konflikt predĺžime. Nakoniec, keď sa dvaja bijú, obyčajne sa nájde tretí, ktorý sa smeje. Komu vyhovuje takýto nezmyselný konflikt a ešte nezmyselnejšie riešenia Európskej únie? USA predovšetkým. Na všetkom sa dá zarobiť. Aj na tých zbraniach, ktoré dodáva zadarmo. Zadarmo ich dodá štát, ale výrobcovia, vojenské elity, ktoré v skutočnosti vládnu namiesto nastrčených bábok – politikov, si šúchajú vrecká. Dobrý kšeft. Ďalší kšeft príde po vojne vo forme pomoci a pôžičiek. Svet má skúsenosti s takouto pomocou. Obyčajne viedla k nastoleniu bábkových režimov a podriadením danej krajiny.

Vojnovým utečencov treba pomáhať. Hlavne tým, ktorí sú ohrození na živote. Lenže stále si hútam, ako sú ohrození na živote tí Ukrajinci, čo prišli k nám v tých najdrahších limuzínach, ktorí bývajú v najdrahších hoteloch a vymetajú naše obchodné centrá! Mladí, zdraví chlapi a ženy. Pardón chlapi?

Mladí? Nemali by bojovať za vlasť? Vrabce čvirikajú, že kto ma okolo päť tisíc eur navyše pre colníkov, môže bojovať v našich nákupných centrách. Chudobu vrátia naspäť a potrestajú. A tí naozaj chudobní nemajú ani na ďalekú cestu do EÚ. Dívajú sa z okna a modlia sa, aby ich tie strely nezasiahli.

Európska únia je plná liberálov. Krásne meno. Znamená to, že sú ľudia prístupní každej myšlienke, že sloboda je pre nich prvoradá. Ale, čuduj sa svete, kto má iný názor, ako napríklad premiéri Maďarska, Srbska, Slovinska sú zrazu zlí a nedemokratickí. Ich spupnosť však ide ďalej. Idú sa rozčuľovať nad výsledkami volieb v jednotlivých členských krajinách. No čo si dovolili tí hnusní Maďari, že si toho Orbána zvolili? A takou väčšinou? To sa nepatrí, nakoľko parlament EU má iný názor, a ten presne vie, čo je pre občanov danej krajiny dobré a čo zlé. Však občania sú trpáci, čo vedia o svete? Na to majú presne poslancov EU. A že Maďari majú lacné energie, to nikoho nezaujíma.

Európska únia sa mení na totalitný federálny štát, ktorý sa cíti nadradený každému členskému štátu, s ambíciou diktovať každému členskému štátu všetko. Kde sú tie rečičky pri zrode únie o demokracii, priateľstve apod. Ešte aj ten Ludwig van Beethoven sa v hrobe obracia pri hymne EÚ. Podobné pocity má aj mŕtvy Friedrich Schiller, na ktorého báseň bola táto krásna hudba skomponovaná. Kde je dnes to bratstvo medzi ľuďmi? Nebolo nahradené množstvami príkazov, zákazov a inej byrokracie?

Predstava, že Európska únia zanikne zvolením takých poslancov, ktorí budú chcieť obmedziť jej chápadla je veľmi detská. V Československu máme skúsenosti. Poslanci za SNS boli zvolení do Federálneho zhromaždenia Československa s jedným cieľom: rozbiť federálny štát a vytvoriť samostatnú Slovenskú republiku. Lenže tento dobrý nápad ich prešiel po cinknutí prvého poslaneckého platu na ich účty v banke. Rozumiete dobre tejto fraške. Poslanci za SNS vo federále nehlasovali za rozbitie federálneho štátu. Však to bolo na začiatku volebného obdobia a perspektíva krásneho platíku na štyri roky je krajšia, ako samostatný štát.

Áno, štát sa rozpadol, poslanci SNS nakoniec hlasovali za rozpad federácie. Ale najprv si schválili, že aj po rozpade štátu ostanú celé volebné obdobie poslancami toho nenávideného Federálneho zhromaždenia, s poslaneckou imunitou, diplomatickým pasom a hlavne s poslaneckým úbohým platíkom. K tomu si pridajte fakt, že ten poslanecký platík vo federále bol dávkou v hmotnej núdzi oproti platu poslanca v parlamente EU. Takto predstava o tom, že poslanci EU si sami odhlasujú obmedzenie alebo nedajboh koniec únie, je už ťažké sci fi. Džin raz vypustený z fľaše sa ťažko do tej fľaše vráti.


Autor: Anton Doktorov

https://casopisargument.cz/?p=44027