PROTIPRÚD – CIGÁNSKA OTÁZKA

Kalkulovanie s cigánskou otázkou: Vládnuci sociálni demokrati chcú robiť poriadok. Problémové cigánske osady čaká prísny režim. Viac policajtov a neštandardné opatrenia. Občianska iniciatíva – múry a vlastné hliadky

Ľubomír Huďo vníma snahu tzv. ľavicovej strany o riešenie dlhodobého problému ako politikárčenie a taktizovanie s účelovým ovplyvňovaním voličov

Cigáni, Rómovia, neprispôsobiví občania – termíny sa menia, vyvíjajú, prispôsobujú dobe a politickej korektnosti, no permanentný zdroj konfliktov, napätia a nekonečných kampaní o rasizme, diskriminácii a zlyhaní väčšinovej spoločnosti pretrváva. Bolo to mu tak aj za vlády jedinej strany v časoch železnej opony a je to mu tak aj v systéme zohranej straníckej plurality. Aj keď pravidelne počúvame výčitky na adresu väčšinovej spoločnosti – gadžov, ktorí v úlohe rasistov trápia a prenasledujú ťažko skúšané etnikum, má tento falošný obraz aj svoju odvrátenú tvár.

Tie isté ťažkosti a komplikované vzájomné vzťahy majú podobný charakter tak na Slovensku, ako aj v Čechách i na Morave, v Maďarsku, na Ukrajine, v Bulharsku, no i vo Francúzsku alebo v Taliansku. Kriminalita, agresivita, ignorovanie noriem spolunažívania, zneužívanie sociálneho systému, jednostranné obviňovanie všetkých ostatných a nepripustenie si vlastných chýb a výrazného podielu na neúnosných životných pomeroch. Kto je na vine? Slováci, Maďari, Bulhari alebo Taliani, tak ako to prezentujú určité mimovládne organizácie, ktoré na jednej strane vystupujú v úlohe ochrancov a humanistov na strane menšiny, no zároveň z toho majú peknú živnosť? Vzájomné obviňovania a ignorovanie efektívnych riešení, ktoré nemajú byť na úkor jednej, či druhej strany, budú naďalej živiť otvorenú ranu postihnutú dlhodobým historickým hnisaním.

Facka politickej korektnosti

Takzvané štandardné strany pravo-ľavého spektra už unavili aj do značnej miery naivných a manipulovaných voličov. Nechcú pomenovať problémy pravým menom a pristúpiť aj k nepopulárnym opatreniam v snahe zachovať si pred zahraničnými partnermi tvár puncovaných demokratov. Priestor dostávajú antisystémové, neštandardné strany, hanlivo označované mediálnymi a politickými prostitútmi za populistické, extrémistické a xenofóbne. V rámci politickej hry však koniec koncov nútia štandardné figúrky politického divadla, aby v úsilí nestratiť silnú voličskú základňu pristúpili k razantnejším stanoviskám a opatreniam. A je jedno, či ide o tzv. ľavicu alebo tzv. pravicu.

Výrazné zníženie sociálnych dávok za druhej vlády Mikuláša Dzurindu (údajne pravicová SDKÚ) v roku 2004 spustilo vlnu nepokojov. Cigáni, ktorí tak dostávali výrazne menej peňazí, rozbíjali výklady, rabovali obchody, pri vyplácaní dávok musela asistovať polícia. Poriadok sa podarilo obnoviť až po zásahu silových zložiek a čiastočnej revízii opatrení. Išlo o najtvrdší zásah silových zložiek štátu v novodobej histórii. V osade pri Trebišove nasadil vtedajší minister vnútra Vladimír Palko vodné delá a slzotvorný plyn.

Teraz na sneme tzv. ľavicovej strany Smer – sociálna demokracia jej predseda Robert Fico odvážne vystúpil so slovami, že jeho strana skoncuje s politickou korektnosťou, pritvrdí rétoriku a urobí poriadok v problémových rómskych osadách: „Bojíme sa niečo povedať, lebo je to nekorektné, ale extrémisti tento jazyk používajú a získavajú tak obrovskú prevahu a podporu. Chcem vás povzbudiť k odvahe, nazývajme veci správnymi slovami.“

Predseda jednej z vládnucich strán a premiér vyhlásil boj proti špekulantom z cigánskych osád. Ľudí, ktorí zneužívajú sociálny systém, podľa neho čakajú väčšie represie a policajné zložky budú mať podporu zo strany vlády. Minister vnútra Robert Kaliňák oznámil, že v rómskych osadách pribudnú policajti: „Ak budeme musieť priniesť neštandardné opatrenia, tak tie neštandardné opatrenia prinesieme.“

Metóda konkrétneho policajta

Na Slovensku je 1992 rómskych osád a malých komunít, z ktorých viac ako polovica je zásadne problémová. Podľa ministerstva vnútra majú nové opatrenia zlepšiť situáciu tam, kde slušní občania trpia pre správanie neprispôsobivých osôb, dramaticky znížiť kriminalitu a zabezpečiť dodržiavane zákona a pravidiel. Minister Kaliňák zdôraznil, že nie je možné tolerovať, aby ľudia, ktorí žijú zo sociálnych dávok, naďalej ignorovali pravidlá a vytvárali si svoje vlastné. Zmienil sa aj o mimovládnych organizáciách a médiách, ktoré podľa neho často chránia ľudí porušujúcich zákon, keď akýkoľvek policajný zásah okamžite označujú za brutalitu.

Ministerstvo vnútra s Policajným zborom budú od budúceho roku uplatňovať osobitný program na zvýšenie bezpečnosti v obciach a mestách so sociálne vylúčenými spoločenstvami a cigánskymi osadami, ktoré sú považované za problémové. Tam všade bude zvýšený výkon Policajného zboru a koordinovaná činnosť so starostami na zlepšení prevencie kriminality. Robert Kaliňák prisľúbil, že pre každú takúto obec bude za zlepšenie situácie osobne zodpovedný konkrétny policajt, v prípade viacerých komunít to bude viacero mužov zákona: „Každý občan tejto obce, ktorý bude cítiť, že v jeho obci nie je situácia v poriadku, bude mať konkrétneho človeka, aby s ním mohol komunikovať.“

A čo tak zrazu, páni štandardní politici? Ťažké spolunažívanie s obyvateľmi cigánskych osád alebo s problémovými a neprispôsobivými rodinami v bezprostrednej blízkosti v rámci jednej dediny alebo mesta sú trvalými javmi už desaťročia. O riešení sa veľa napísalo v médiách, zarečnilo na rôznych podujatiach a nasľubovalo jedným i druhým v predvolebných obdobiach, ale žiadna výrazná zmena nenastala. No trpezlivosť dochádza a túto agendu považujú za jednu z prvoradých už rôzne politické strany a hnutia. Každý volič je dobrý a čo trápi väčšinu obyvateľstva, napr. na východnom Slovensku ( a už nielen tam) môže priniesť politický prospech pre pragmatických politikov so skúsenosťami ako pracovať s verejnosťou a donekonečna sa s ňou pohrávať.

Naozaj už niekto chce riešiť výzvu ako jasne zadefinovať vzťahy a princípy koexistencie medzi cigánskym etnikom a väčšinovým obyvateľstvom, pretože záujem o integráciu z jednej i druhej strany chýba? Dlhodobé zlyhávanie projektov v rámci našich domácich multi-kulti pokusov od charity až po politickú objednávku, až na niektoré výnimky, je neodškriepiteľnými faktom. Prinesie SMER-SD nápravu razantným a politicky nekorektným konaním?

To ukážu až konkrétne činy po smelej rétorike na straníckom sneme. V hre sú možné predčasné voľby, hoci to premiér Robert Fico popiera. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a predseda opozičnej SaS Richard Sulík v diskusnej relácii RTVS priznali, že sa stretli a diskutovali o predčasných parlamentných voľbách. Podľa premiéra má vláda silný demokratický mandát, aby vydržala do roku 2020. No ale keby náhodou nastal iný vývoj, hojný počet voličov z východného Slovenska, získaných sľubmi o bezpečnosti, sa môže skôr či neskôr zísť.

Sebaobranné aktivity

Obyvatelia rizikových oblastí nemohli donekonečna vyčkávať na rozhodnutia a ochotu politikov ratovať ich slobodu pohybu, majetok, zdravie a v mnohých prípadoch aj životy. Vo východoslovenskom okresnom meste Michalovce šesťdesiat rodín zo sídliska Východ vyzbieralo tritisíc eur a postavili betónový múr, ktorý ich domy oddeľuje od rómskej osady Angy mlyn. Obyvateľom osady tak nedovolia chodiť okolo ich domov do centra. Z ich majetku si vraj urobili toalety, ničili fasády budov a roznášali odpadky. Múr proti Cigánom z osady vyrástol aj vo východoslovenskej obci Ostrovany.

Pred troma rokmi, kedy sa Košice pýšili titulom Európske hlavné mesto kultúry, svetové médiá venovali pozornosť aj výstavbe múru proti Cigánom na sídlisku Luník VIII, ktoré susedí s povestným Luníkom IX, obývaným neprispôsobivými občanmi a nelegálnou osadou Mašličkovo. Štát a polícia zlyhali a Košičania sa museli o seba postarať sami. Demagógia o rasizme neobstála, chceli len žiť bezpečne. Po niekoľkých prepadnutiach na sídlisku sa zopár chlapov rozhodlo chodiť po sídlisku a odprevádzať ženy od autobusov. Okrem múru začali fungovať aj svojpomocné hliadky. Polícia to na rizikovom sídlisku toleruje s odôvodnením, že nemá toľko ľudí, aby boli všade, kde sa práve stal trestný čin.

Keď im to vyhovuje, tak zrazu štandardní politici vnímajú realitu a vystúpia zo svojho parlamentného inkubátora, aby znovu začali lanáriť voličov na sľuby, sľuby a sľuby. K tej extrémnej situácii prispeli sami svojou nečinnosťou a demagógiou, zrazu však varujú pred extrémistami a zahadzujú aj doteraz pestovanú politickú korektnosť. Cigánsky problém sme tu mali dávno predtým, ako vznikla kauza utečenci, a strany, mimovládky a štát na ľudí v skutočnom ohrození kašlali a obviňovali ich z ideologických úchyliek. Zo dňa na deň chcú pomáhať a riešiť, hoci už dávno mohli prijať preventívne opatrenia. Čo im v tom bránilo? Práve tá spomínaná politická korektnosť a zahraničné tlaky. A zrazu ponúkajú východisko, keď znova potrebujú voličov. Také typické pre tzv. štandardné strany a im vyhovujúci systém.

http://www.protiprud.sk/politika/2142.htm