PROTIPRÚD – MAĎARSKÉ REFERENDUM

Maďarská inšpirácia referendom: Imigranti ako bezpečnostná hrozba. Na Slovensku vládnu podobné nálady. Namiesto spolupráce prestrelka medzi expertmi. Táraniny „experta“ Samsona už neprekvapujú

Ľubomír Huďo vidí v samostatnej maďarskej politike v rámci bruselského eurodiktátu príklad pre obdobné kroky v ďalších krajinách v strednej a východnej Európe

Aktivity súčasnej maďarskej vlády premiéra Viktora Orbána už dlhšiu dobu dráždia a poburujú mocenskú kliku vo Washingtone i Bruseli, najmä pokiaľ ide o vzťahy s Ruskom, vplyv nadnárodných spoločností alebo imigrantskú krízu. Bruselských komisárov a ich služobníctvo v ďalších euroinštitúciách i v mediálnej mašinérii najviac rozčúlilo maďarské referendum o prisťahovaleckých kvótach. Maďarská vláda, podporovaná verejnosťou, navyše nemieni ustúpiť ani z razantných pozícií pokiaľ ide o bezpečnosť krajiny vystavenú náporu davov z Blízkeho východu, strednej Ázie a severnej Afriky na ich ťažení po balkánskej trase.

Zatiaľ čo v Maďarsku vnímajú plazivú islamizáciu ako reálne nebezpečenstvo, na Slovensku samozvaný a mediálne protežovaný odborník Ivo Samson reaguje na maďarské obavy a predvádza, tak ako vždy doteraz, lekciu demagogického blúznenia.

Od reality k zavádzaniu

Maďarský expert na bezpečnostnú politiku László Földi v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 v súvislosti s migračnou krízou vyhlásil, že Európa musí zabrániť občianskej vojne. Podľa neho dnes nie je otázkou, dokedy ešte Európa dokáže prijímať migrantov, pretože ich nedokáže prijímať už poldruha roka: „Časť migrantov prichádza pre to, aby páchala teroristické činy a spôsobila chaos. Zvyšní migranti časom prídu na to, že boli oklamaní a dostali sa do horšej situácie, než keby boli zostali doma. Začnú byť frustrovaní a môžu sa radikalizovať. Zradikalizovať sa môžu pritom aj Európania pre inváziu migrantov a pre ich útoky. Môže to viesť až k pouličným konfliktom v krajinách, kde je veľké množstvo ilegálnych migrantov.“ Podľa Földihotreba hranice pred masou ilegálnych migrantov uzatvoriť, čo nie je humanitárnou, ale bezpečnostnou záležitosťou.

Na obavy z Maďarska zareagoval slovenský toho času bezpečnostný expert Ivo Samson. Odborník, ktorý v minulosti obhajoval mult-kulti projekty, najnovšie tvrdí, že multikulturalizmus zlyhal a budeme si musieť zvyknúť na teroristické útoky v Európe. Zároveň však oponuje maďarskému bezpečnostnému expertovi v duchu svojich niekdajších názorov, či skôr konceptov myslenia vnucovaných verejnosti cez médiá a pochybné inštitúty: „Správa z maďarskej agentúry MTI vyznieva veľmi poplašne, aj keď sa jej dá, čo do čiernych scenárov, veriť v tom zmysle, že imigrácia moslimov do Európy je v dlhodobom horizonte predovšetkým bezpečnostnou a až potom sociálnou či ekonomickou hrozbou. M1 dala priestor človeku, ktorý hrozby neberie ako scenáre (v bezpečnostnej politike prípustné), ale ako pravdepodobnú realitu, ktorá sa zatiaľ nedá overiť.“

Expert Samson sa domnieva, že scenár občianskej vojny v Európskej únii veľmi nehrozí, v tomto okamihu je percentuálny podiel moslimov v Európe ešte veľmi malý a značná časť z nich sa nechystá vydať na džihádistický chodník. Pripúšťa však, na základe štatistiky francúzskeho ministerstva vnútra, že čím viac je moslimov v Európe, tým väčší je nárast náboženského radikalizmu.

Takže podľa „samsonovskej“ logiky síce existuje potenciálny zdroj radikalizmu a náboženskej neznášanlivosti v súvislosti s moslimskou komunitou a pribúdajúcimi prisťahovalcami z islamských krajín, ale až keď nastane totálne krviprelievanie v uliciach, tak potom empiricky zistíme, že už nastala nejaká forma občianskej vojny. Dovtedy sa budeme tváriť tolerantne a pasívne čakať, čo nastane, hoci to už veľmi dobre vieme a všetky ukazovatele naznačujú, že konflikt je na spadnutie. Po jeho vypuknutí budú zaujímavé úvahy a závery podobných odborníkov, ak ešte budú mať vôbec priestor vyjadriť sa medzi modlitbami a povinnými návštevami mešity v sprievode svojich manželiek či dcér zahalených v burkach a nikáboch, pretože aj hidžáb bude zrejme na pomery eurokalifátu priveľmi frivolný.

Staronové „samsonoviny“

V slovenských médiách neustále citovaný a oslovovaný expert Ivo Samson má už bohatú skúsenosť, čo treba hlásať a komu slúžiť. Z archivára na Vysokom učení technickom v Brne sa stal záujmovou osobou komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) už v roku 1983 a postupne sa z neho stal agent s dátumom naverbovania 3. 7. 1987. Jeho zložka bola odložená do archívu v roku 1989. V rozhovore pre denník SME uviedol, že vlastne o nič vážne nešlo. České ministerstvo vnútra potvrdilo, že bol dva roky agentom ŠtB. Jeho zväzok bol pravdepodobne zničený.

V posthavlovskom období naštartoval na Slovensku sľubnú kariéru experta. Pôsobil v Slovenskej akadémií vied, tiež ako zástupca riaditeľa Slovenského inštitútu medzinárodných štúdii Ministerstva zahraničných vecí. Známe je predovšetkým jeho dlhoročné pôsobenie v pozícii analytika Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v Bratislave (RC SFPA). V jej štruktúrach pôsobili aj známe tváre ako František Šebej, Milan Ftáčnik, Miroslav Lajčák, Ján Figeľ, Brigita Schmögnerová, Magda Vášáryová, Pavol Demeš, Eduard Kukan a ďalší. Táto inštitúcia je v nemalej miere financovaná zo zahraničia (Veľvyslanectvo Veľkej Británie, Nadácia Friedricha Eberta, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a ďalšie) a na oficiálnej webovej stránke sa dočítate, že táto spoločnosť „vytvára priaznivé prostredie pre rast novej generácie slovenských odborníkov v oblasti medzinárodných vzťahov“.

Samson pôsobil aj na Ministerstve obrany SR a od roku 2013 bol riaditeľom Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií – detašovaného výskumného pracoviska Akadémie ozbrojených síl Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši so sídlom v Bratislave. Inštitút sa podľa oficiálnych informácií sústreďoval na nezávislú analýzu v oblasti národnej a medzinárodnej obrany a bezpečnosti.

Nech už pôsobil v akejkoľvek funkcii, vždy vytrvalo obhajoval, či už na obrazovke, v éteri alebo na stránkach printových médií, jedinú správnu americkú zahraničnú politiku, NATO a trendové projekty v duchu globalizmu, multikulturalizmu, Nového svetového poriadku a to všetko s náležitou dávkou patologickej nenávisti k Rusku, všetkému tradicionalistickému, patriotickému, konzervatívnemu, čo preňho predstavovalo len zmes extrémizmu, radikalizmu a populizmu.

Nikdy mu však neprekážal radikalizmus amerických neokonzervatívcov, ekonomické experimenty neoliberálov, extrémizmus sionistických militantov a politika osi Washington – Tel Aviv – Rijád. Skutočne nezávislý expert veľkoryso platený štedrými zahraničnými sponzormi i bežnými daňovníkmi Slovenskej republiky. Od prisluhovania ŠtB k neskonalému lokajstvu a obdivu k State Departmentu (americké ministerstvo zahraničných vecí) – jednoducho pragmatická schopnosť slúžiť tým, ktorí sú momentálne pri moci.

Dobrá rada z Budapešti

Predseda maďarského parlamentu László Kövér pre týždenník Heti Válasz vyhlásil, že maďarské referendum o prisťahovaleckých kvótach môže povzbudiť aj iné krajiny: „Niektorí politici pravidelne obviňujú Maďarsko z toho, že obmedzuje demokraciu. Tí istí sa teraz tvária kyslo, keď ľudia budú mať možnosť vyjadriť svoj názor na kľúčovú otázku európskej a domácej budúcnosti, a to najdemokratickejším spôsobom – plebiscitom.“

Maďarský prezident János Áder vypísal referendum na 2. októbra. Otázka plebiscitu znie: „Ste za to, aby Európska únia mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?“

Na slovenských diskusných fórach o maďarskom referende zazneli reakcie aj v tomto duchu:

Nuž, keď je to také demokratické, mal by ísť aj Kiska (prezident SR) s dobou a tiež vypísať referendum, či tu chceme utečencov. Nech zistíme, či prevažuje vôľa ľudu, alebo propaganda mainstreamu. Tým raz a navždy vyriešime túto otázku a môžeme sa pohnúť konečne ďalej.
Len referendum bez kvóra, kde aj jediný hlupák môže 100 múdrych prehlasovať (ak sú takí hlúpi, že sa nezúčastnia) a aj tak bude záväzné – to je podľa mňa demokracia! Nie súčasná partokracia, ktorá určuje všetkým, čo je a nie je správne a rozhodne za nás.

Zdá sa, že dobrá rada z Budapešti má pre Slovensko väčší prínos ako mediálny cirkus rôznych expertov, analytikov a médiami vytvorených odborníkov, ktorí skackajú tak, ako im niekto píska bez ohľadu na národné a štátne záujmy krajiny, v ktorej žijú.

http://www.protiprud.sk/politika/1996.htm