PROTIPRÚD – POKEMONIZÁCIA VEREJNOSTI

Pokémonizácia verejnosti: Kam až siahajú možnosti idiotizácie? Budeme mať hravých infantilných ľudí, úspešne odtrhnutých od reality. Recept na mládež? Zabávaj sa alebo obdivuj EÚ!

Ľubomír Huďo píše o fenoméne aplikácie Pokémon GO a jej vplyvu na milióny ľudí, detí i dospelých, pre ktorých sa stalo zmyslom života hľadanie virtuálnych postavičiek

PANEM ET CIRCENSES ? Chlieb a hry, heslo starorímskych vládcov na utlmenie nespokojnosti ľudu a získanie jeho priazne v prospech vlastných cieľov, nestráca dodnes na aktuálnosti. Stále je platné, iba v súčasnosti má novú technologickú podobu. Nadšený dav už neprúdi do amfiteátra, aby videl lámanie kostí, zabíjanie, divú zver, ľudské beštie a krvavé divadlo nešťastníkov bojujúcich o prežitie. Stačí si sadnúť za počítač alebo mať špičkový mobilný telefón – smartfón a o zábavu je postarané. Videohry a aplikácie vás prenesú do virtuálneho sveta, v ktorom môžete existovať lepšie ako v realite.

Novodobá technologická droga dokáže opantať mysle detí, tínedžerov i na prvý pohľad zrelých dospelých ľudí, médiá si tiež prihrejú svoju polievočku a spoločne vlečú ľudí ešte do vyššieho štádia idiotizácie. Radšej naháňajme pokémonov, než by sme využívali čas v duchu gréckej kalokagatie – zušľachťovania mysle i tela.

Hurá, za pokémonmi!

Hra Pokémon GO sa odohráva vo virtuálnom svete, ale prostredníctvom mobilných telefónov navádza hráčov na reálne miesta, kde zbierajú kultové animované postavičky. Je založená na princípe takzvanej rozšírenej reality, v ktorej je skutočný svet prostredníctvom mobilného telefónu doplnený o virtuálne prvky. Aplikácia v mobile umožňuje snímať skutočné lokality, kde sú umiestnení počítačovo vytvorení pokémoni, pomocou kamier smartfónov. Videohra, ktorá mala svetovú premiéru 6. júla, bola dostupná v desiatkach štátov. Niektorých hráčov pohltila hra Pokémon Go do takej miery, že stratili pojem o tom, kde sa práve nachádzajú.

Za mobilnou aplikáciou stojí japonský výrobca herných konzol a videohier Nintendo.

Prvým oficiálnym partnerom tejto hry sa v Japonsku stala sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s, ktorá zmenila svojich takmer 3000 tamojších prevádzok na pokémonské telocvične, kde hráči môžu hrať proti sebe. Hra Pokémon GO vyvolala v Rusku ostrú reakciu pravoslávnej cirkvi, ktorá varovala veriacich pred stratou zdravého rozumu a chorobnou závislosťou. Pridal sa aj ruský úrad Roskomnadzor s upozornením: „Buďte bdelí, občas vzhliadnite od svojich telefónov a informujte svojich blízkych o mieste, kde sa nachádzate.“

Izraelská armáda zakázala vojakom hrať túto novú hru pre smartfóny na vojenských základniach. Rizikom je práve aplikácia na použitie kamier v smartfónoch pri hraní hry. Kuvajtské ministerstvo vnútra varovalo užívateľov novej hry pred fotografovaním akýchkoľvek významných vládnych, vojenských či bezpečnostných zariadení emirátu. Osobitne im tiež zakázalo hľadať za pomoci kamery virtuálne postavičky hry v mešitách, nákupných centrách a ropných zariadeniach.

Indonézska polícia zadržala Francúza, ktorý v zápale hry vstúpil do areálu vojenskej základne. Muža po niekoľkých hodinách prepustili, pretože bolo očividné, že do komplexu vstúpil neúmyselne, keď počas behu lovil pokémona. Hráčov populárnej hry varovali aj v Bosne, aby sa vyhli oblastiam, kde sa ešte stále nachádzajú pozemné míny z občianskej vojny v 90. rokoch minulého storočia. Varovanie vydala charitatívna odmínovacia spoločnosť po tom, ako sa dozvedela, že hra zaviedla hráčov na nebezpečné miesta.

Od Pentagónu po Ukrajinu

Lov pokémonov prenikol aj do priestorov Pentagónu. Novinár na tlačovej konferencii amerického ministerstva obrany, počas toho, ako hovorca inforomoval o vojne proti terorizmu a Islamskom štáte, naháňal pokémona. Do jeho úsilia sa vážne zapojil aj samotný hovorca, keď sa živo zaujímal, ako sa žurnalistovi darí v tejto záslužnej činnosti. Aká nádherne uvoľnená atmosféra v centrále mierotvorcov a záchrancov sveta pred svetovým terorom…

To na Ukrajine aj virtuálnu hru vnímajú ako boj na život a na smrť, no preniesli ju do reálneho sveta ozbrojeného konfliktu na východe krajiny medzi oficiálnou armádou a proruskými povstalcami za nezávislosť Doneckej republiky a Luhanskej republiky. Ukrajinská webová stránka pod šľachetným názvom Mierotvorca, podnecuje sledovanie a lov „ruských teroristov” pomocou aplikácie Pokémon GO.

Ide o web ukrajinskej mimovládnej organizácie, ktorá zverejňuje informácie o ľuďoch bojujúcich v Donbase na strane povstalcov. Najnovšie zverejnil údaje o všetkých novinároch akreditovaných v odštiepeneckých republikách juhovýchodnej Ukrajiny a na nepriateľskom zozname sa ocitli spravodajcovia médií ako Le Monde, Reuters, Le Figaro, CNN, TASS, Associated press, AFP aj s menami, telefónnymi číslami a mailovými adresami. Podľa zistení agentúry TASS za mimovládkou s týmto webom stojí Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministra vnútra Arsena Avakova.

Ukrajinský web Mierovorca informoval o tom, ako aplikácia Pokemon GO premenovaná na PokemonRu umožní smartfónmi lokalizovať a vypátrať pohyb nepriateľov tzv. demokratickej, a hlavne prozápadnej, Ukrajiny v nezmieriteľnom zápase s vlastným obyvateľstvom v neposlušných regiónoch, pretože odmieta uznať vedúcu úlohu prezidenta Porošenka, fanatických šovinistov v Kyjeve a oddanosť záujmom NATO a EÚ. Pre Mierotvorcu sú aj zahraniční korešpondenti na východe Ukrajiny kolaborantmi teroristov, a to len preto, že chcú informovať o dianí v Donbase z vlastných zdrojov.

Slovensko v pokémonovskom ošiali

Pochopiteľne, že svetový trend chleba a pokémonov nemohol obísť ani Slovensko. Dokonca aj štátna informačná agentúra TASR (Tlačová agentúra Slovenskej republiky) avizovala letný online Pokémon GO projekt. Prostredníctvom svojej spravodajskej televízie upozorňovala v súvislosti s lovom pokémonov na lure párty na jednom z bratislavských námestí, kde všetky pokéstopy na námestí pokryje lure modulmi, takže celý lov bude vysielaný naživo na stránkach Tablet.TV a s úlovkami sa účastníci môžu podeliť so všetkými zvedavcami, ktorí budú sledovať stream.

Jedna agentúra ponúkla prvé slovenské školenie Pokémon GO, aby sa záujemcovia stali obávanými trénermi: „Agentúra vás prevedie svetom Pokémon GO. Okrem základov sa dozviete špeciálne tipy a triky, bizarnosti a niekoľko case studies, vďaka ktorým pochopíte, ako využiť hru pre váš business. Ako bonus si vyskúšate bojovať v gyme, chytať pokémonov a na záver vás čaká prekvapenie v podobe aktívneho lure modulu.“

Lovenie pokémonov má dokonca pre deti aj pozitívne stránky, ako to tvrdí napríklad portál rodinka.sk: „Hráč sa teda učí plánovať a prispôsobovať. Treba vedieť premietnuť vlastnosti hráča a schopnosti pokémonov do hry. Tým sa buduje predstavivosť a jej predstava do reality. Hra podporuje spoluprácu, komunikáciu v tíme, umenie učiť sa nové veci, zodpovednosť voči tímu, cudzie jazyky a technickú zdatnosť.“

Deti, ktoré sa nebudú venovať technickej zdatnosti v lovení pokémonov a chcú sa učiť nové veci a cudzie jazyky, majú možnosť namiesto technologickej idiokracie podľahnúť čaru ideologickej eurokracie. So staronovou iniciatívou, keďže v minulom režime školopovinné deti predvádzali vedomosti v súťaži Čo vieš o Sovietskom zväze, prišiel Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja a predstavil zábavnou a súťažnou formou Európsku úniu deťom od sedem do dvanásť rokov. Deti si zmerali sily v štyroch súťažných kolách.

Prvé kolo predstavovalo vedomostný obrázkový kvíz o Európe. Obsahom druhého kola bol vlajkový kvíz. V treťom kole si deti porovnávali svoje zručnosti skladaním puzzle s motívom Európskej dobrovoľníckej služby. V štvrtom kole zase zdolávali europexeso, úlohou bolo nájsť správne dvojice a spojiť vlajku členského štátu EÚ s hlavným mestom. Za svoje úsilie dostali aj malé darčeky, ktoré im podľa organizátorov súťaže pomôžu v ďalšom spoznávaní Európy a zároveň obohatia ich jazykové schopnosti.

Zdá sa, že tak či onak budeme mať jazykovo a technicky zdatné deti. Zručnosti v lovení pokémonov a znalosti o nenahraditeľnosti Európskej únie určite vylúčia zrod nových extrémistov, konšpirátorov, xenofóbov a neposlušných občanov – voličov. A o to tu predsa ide…

http://www.protiprud.sk/duchovny-svet/1935.htm