PROTIPRÚD – TRIUMVIRÁT – KISKA, RTVS A RINGIER

Slovenský triumvirát: Kiska, RTVS a Ringier Axel Springer. Prezident, televízia a vplyvné vydavateľstvo v ukrajinských uniformách. Slovensko-ukrajinská idylka: úžerník v objatí s amerikofašistom

Ľubomír Huďo si všíma ukážkovú názorovú spriaznenosť politickej a mediálnej mašinérie na Slovensku vo vzťahu k súčasnému ukrajinskému vedeniu

Prezidenti Andrej Kiska a Petro Porošenko v rámci idylických vzťahov na trase Bratislava – Kyjev spolu telefonovali pred septembrovým samitom Európskej únie v slovenskej metropole, aby sa vzájomne uistili o nehynúcej družbe bratských prezidentov.

Nečudo, pretože ich spája spoločné poslanie – slúžiť americkému Veľkému bratovi aj cez mŕtvoly (v ukrajinskom prípade) a cez otrocké prisluhovanie (v slovenskom prípade). Andrej Kiska plne chápe konanie ukrajinského kolegu, či už v politickom a lebo ekonomickom zmysle – obaja disponujú pekným majetkom a zobú z jednej ruky, ktorá ich kŕmi, tak prečo by ako mocnári na najvyššom poste neohlupovali dôverčivých občanov, navyše keď im v tom úspešne asistujú mediálne kolosy.

Za Washington a Brusel

Andrej i Petro si náramne rozumejú pokiaľ ide o hysterickú rusofóbiu a presvedčenie, že Severoatlantická aliancia je garantom mieru, stability a bezpečnosti, aj keby nemal zostať kameň na kameni, a nemá žiadnu alternatívu. Základne, jednotky NATO a americkí inštruktori sú vítaní a vnímaní ako ochrancovia a záchrancovia slobody. V tom sú obaja prezidenti priam identickými dvojčatami.

A, samozrejme, nesmie chýbať ani ich vzájomná oddanosť komisárom v Bruseli. Ukrajinský prezident v telefonáte vyjadril nádej, že Bratislava podporí eurointegračné snahy Kyjeva, hlavne teraz, keď je Slovensko predsedajúcou krajinou Európskej únie. Okrem toho Porošenko očakáva slovenskú podporu v zavedení bezvízového režimu pre ukrajinských občanov už v blízkej budúcnosti.

Pokiaľ ide postoj ukrajinského obyvateľstva, tak podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky, v prípade, že by sa konalo referendum o vstupe do NATO, 37,7 percent ľudí by hlasovalo za vstup Ukrajiny do aliancie, ale 38,2 percent ľudí by bolo proti a 9,7 percent na otázku nevedelo odpovedať. V podobnom referende o vstupe do EÚ, by členstvo v únii podporilo 47,3 percent ľudí a proti by hlasovalo 31,1 percent, pričom 12,5 percenta ľudí by referendum ignorovalo.

Petro Porošenko poďakoval Andrejovi Kiskovi za stabilnú podporu suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, v jasnej narážke na udalosti na Kryme a v Donbase. Obaja prezidenti sa nezabudli vzájomne utvrdiť, že Minské dohody musí plniť len a len Rusko, pretože ukrajinskí vojaci sú anjelmi milosrdenstva a obetavými obrancami trpiacej vlasti, ohrozovanej separatistami, ruskými agentmi a neposlušným obyvateľstvom na východe krajiny, ktoré by malo držať hubu a krok podľa pokynov z Kyjeva.

Jednofarebný mediálny obraz

Obom hlavám štátov značná časť verejnosti, či už na Ukrajine alebo na Slovensku, nevie prísť na pekné meno a ventiluje sa hlavne v internetových diskusiách a na sociálnych sieťach, na ktoré zameriava svoju pozornosť i bezpečnostný aparát. No s výnimkou médií hlavného prúdu, či už tzv. verejnoprávnej televízie a rozhlasu alebo bulváru a s ním prepojených informačných portálov.

V rovnakom duchu ukrajinskej nepoškvrnenosti a ruskej imperiálnej zvrátenosti informujú štátna inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a vydavateľský mediálny kolos Ringier Axel Springer. Z hľadiska verejnoprávnosti sa slovenský divák a poslucháč dozvedá zo spravodajstva RTVS, či už od vyslaných redaktorov alebo preberaného agentúrneho spravodajstva a monitoringu zahraničných médií, len o trpiacich Ukrajincoch (mimo Donbasu) z viny proruských separatistov a prenasledovaných Tatároch na Kryme, o obetavých ukrajinských ozbrojencoch a ich podpore od školopovinných detí až po starčekov.

Ruské obyvateľstvo ako keby ani neexistovalo, nemalo názory dokonca ani obete, ale skôr len pôsobilo dojmom nepríjemných škodcov na území zvrchovaného Porošenkovho panstva. Verejnoprávnosť pošliapavaná v priamom prenose, či už z Kyjeva alebo z Krymu, za koncesionárske poplatky ohlupovanej verejnosti.

V tomto úsilí vykresľovania Porošenka a ukrajinskej armády ako pozitívnych hrdinov a ruských povstalcov a obyvateľov východnej Ukrajiny a Krymu ako Putinovej piatej kolóny rozvracačov kyjevskej jednoty nezaostáva ďalší významný mediálny hráč. Najväčší multimediálny vydavateľský dom na Slovensku ? Ringier Axel Springer riadi rozsiahle portfólio, ktorého súčasťou je viac ako 100 tlačených a 60 online produktov na trhoch v Poľsku, Srbsku, Maďarsku a na Slovensku. Vďaka periodikám FAKT, NOVÝ ČAS, BLIC a BLIKK je Ringier Axel Springer trhovou jednotkou v segmente bulvárnych titulov a jeden z najväčších vydavateľov časopisov v regióne.

V jeho slovenských mediálnych produktoch je vytváraný ideálny obraz prezidentského bratského puta medzi Kiskom a Poršenkom a apokalyptický prízrak ruskej hegemónie. Naposledy to bola srdcervúca reportáž z ukrajinského Mariupoľa na webe aktuality.sk s podporou organizácie Adra Ukrajina o utrpení, spolupatričnosti a odhodlanosti ukrajinských vojakov a civilistov zastaviť za každú cenu hordy krvilačných a nenásytných proruských separatistov.

Rovnako, ako sa slovenský úžerník (ako častujú v diskusiách mnohí Slováci súčasnú hlavu štátu) objíma s ukrajinským amerikofašistom (prezident Porošenko nemá problém obhajovať súčasne „ušľachtilé“ princípy americkej zahraničnej politiky a besnenie fašistických dobrovoľných práporov v Donbase), si padli do náruče aj tzv. verejnoprávnosť a bulvár v obdive a ochrane prezidentského paláca a jeho ukrajinského spojenca.

Rovný rovného si hľadá

Petro i Andrej spoločne obdivujú európske hodnoty i transatlantické väzby, no v prvom rade ich spája spoločná vášeň pre hromadenie peniažkov, klaňanie sa mamone a zabezpečenie vlastnej prosperity na úkor ostatných. Svojho času portál www.bystricoviny.sk uverejnil, ako to bolo s trhovými aktivitami súčasného prezidenta Kisku.

Firmy, ktoré zakladal Andrej Kiska s bratom Jaroslavom a bratrancom Bystríkom, resp. sa podieľal na ich riadení:

Quatro – akciová spoločnosť vznikla v roku 1999 a zaoberala sa predajom na splátky v predajniach. V roku 2003 mala tržby v prepočte približne 16,5 mil. eur.

Triangel – obchodná značka predaja na splátky cez katalóg. Hodnota značiek Quatro a Triangel bola v roku 2005 takmer 350 miliónov korún.

Slovenská požičovňa – spoločnosť vznikla v roku 2001 ešte ako Q Credit. Išlo o nebankovku, ktorá požičiavala s vyššími úrokmi než v banke.

Slovenské kreditné karty – firma ponúka široké portfólio kreditných kariet, napríklad pre klientov Quatro, Triangel, QuatroCar a pod. V roku 2005 mala tržby vo výške 11,7 milióna eur.

Tatra Credit – firma podobná Quatro. Zaoberala sa rovnako splátkovým predajom.V rokoch 2004 a 2005 sa jej tržby pohybovali v rozmedzí 25 až 27,5 milióna eur.

Všeobecná úverová banka sa koncom roka 2004 dohodla na kúpe týchto spoločností od Kiskovcov. Na konci roka 2005 zlúčila tieto firmy do jedného holdingu Consumer Finance Group. Predajná cena je 1,7 miliardy korún. Spoločnosť je dcérskou firmou VÚB. Predsedom predstavenstva je dodnes Kiskov brat Jaroslav. Andrej Kiska bol do roku 2012 v dozornej rade spoločnosti. Vraví, že ako zástupca zamestnancov. Dostáva rentu za prenajatú budovu v Poprade. Firma v minulosti čelila viacerým vyšetrovaniam zo strany Slovenskej obchodnej spoločnosti, dostala viacero pokút pre nekalé praktiky.

Andrej Kiska tvrdí, že z predaja spoločností mu po zaplatení záväzkov a daní zostalo v prepočte 10 miliónov eur. Podľa výročnej správy za rok 2012 zisk holdingu po zdanení bol takmer 31 miliónov eur. Kiska naďalej rovnakým spôsobom podniká v ČR. Aj na Slovensku je známe, že česká spoločnosť TGI Money, ktorej vlastníctvo Kiska verejne potvrdil, ponúkala na svojej webovej stráne „Hypopůjčku standard“ za ročný úrok 10,98 percenta. Na porovnanie, ČSOB banka ponúkala „hypotéku s bonusem“ za ročný úrok 1,99 percenta. V prípade obidvoch úverov hrozí ľuďom pri nesplácaní strata založenej nehnuteľnosti.

Politológ Michal Horský na adresu Andreja Kisku uviedol: „Môže existovať podozrenie, že Kiskov majetok má úžernícke pozadie. Je to na Slovensku najmenej vhodné odporúčanie na prezidentský úrad. To sa nepodarilo v žiadnej z okolitých krajín.“ Úžernícky spôsob podnikania firiem prezidentského kandidáta už dávnejšie odhalil pred novinármi advokát Michal Mišík, ktorý na súde zastupoval klientov bývalých Kiskových pôžičkových domov: „Praktiky nebankových subjektov spojených s pánom Kiskom neboli vždy v poriadku. Konkrétne ide o dojednanie neurčitých podmienok v rozpore so zákonom, zamlčanie podstatných podmienok zmluvy, preferenčné zmluvné dojednania a jednostranne vysoké pokuty, ktoré túto nerovnováhu v neprospech občana prehlbujú.“

Aj prezident Petro Porošenko sa doma na Ukrajine činí. Patrí k desiatke najbohatších Ukrajincov, pričom z jeho majetku neubúda ako v prípade iných ukrajinských boháčov , ale naopak, príjmy pribúdajú. Vyplýva to z rebríčka, ktorý zverejnil časopis Novoje Vremja. Prezidentov majetok sa za rok zvýšil o 20 percent na 979 miliónov dolárov. Porošenko tak vlani postúpil z deviatej na šiestu priečku. Pán prezident úspešne podniká aj v bankovníctve, pričom ukrajinský bankový systém sa rúca a desiatky finančných ústavov skrachovalo.

Andrej a Petro sú podľa trhových kritérií úspešní a šikovní ľudia, voliči im uverili a rozhodli, že budú najvyššími predstaviteľmi krajiny ? mnohí z nich už ľutujú svoje rozhodnutie, no obaja prezidenti sa im dnes smejú do očí. Len dokedy?

http://www.protiprud.sk/politika/1959.htm