NOVÁ JALTA A ROZDELENIE SVETA

Americký portál Newsweek uverejnil špekulatívnu mapu zobrazujúcu možné rozdelenie sveta na sféry vplyvu vedené Ruskom, Spojenými štátmi a Čínou, čím vytvoril paralelu s historickou Jaltskou dohodou z roku 1945.

V texte Newsweeku sa tvrdí, že súčasné geopolitické procesy, najmä tie, ktoré súvisia s riešením konfliktu na Ukrajine, by mohli viesť k niečomu ako „nová Jalta“ – teda k rozdeleniu sveta medzi vedúce mocnosti, podobne ako to bolo pri rozdelení Európy po druhej svetovej vojne.

Podľa Vesely Tchernevovej, zástupkyne riaditeľa Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), má však proces ukončenia vojny odozvu Jaltskej konferencie v roku 1945 medzi lídrami USA, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu, ktorá predchádzala rozdeleniu Európy počas studenej vojny.

„Na Jalte išlo o to, aby veľké mocnosti rozhodli o budúcnosti východnej Európy,“ povedala pre Newsweek. „Takto to teraz vyzerá v súvislosti s Ukrajinou.“

„Rozhodovanie o budúcnosti Ukrajiny bez Ukrajiny je zároveň rozhodovaním o budúcnosti Európy bez Európy,“ dodala.

Podľa Stefana Wolffa, profesora medzinárodnej bezpečnosti na Birminghamskej univerzite v Anglicku, súčasný americký prezident vníma svet ako svet, v ktorom si veľké mocnosti vyčleňujú sféry vplyvu, do ktorých nezasahujú.

„Pravdepodobne budeme svedkami toho, ako si superveľmoci rozdelia zemeguľu medzi seba – Čína a USA – a stále je trochu nejasné, čo sa stane s Ruskom, či bude samostatným hráčom, alebo bude ešte viac závislé od Číny.“

Na mape, ktorú zobrazil Newsweek, ruská sféra vplyvu (vyznačená červenou farbou) zahŕňa celú Európu, Zakaukazsko a Turecko. Spojené štáty (modrá farba) dominujú Severnej Amerike a Grónsku, zatiaľ čo Čína (žltá farba) sa považuje za dominantnú mocnosť v juhovýchodnej Ázii vrátane Japonska, Indie a Pakistanu.

Regióny ako Stredná Ázia, Blízky východ, Afrika, Latinská Amerika, Austrália, Nový Zéland a Mongolsko zostávajú mimo priamej kontroly ktorejkoľvek z týchto troch mocností, ale portál poznamenáva, že Stredná Ázia by sa mohla stať dejiskom súperenia medzi Ruskom a Čínou.

Zmeny v zahraničnej politike USA otvárajú priestor

Newsweek spája toto potenciálne prerozdelenie globálnej moci s tým, čo sú podľa neho „kardinálne zmeny“ v zahraničnej politike USA.

Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente, začiatkom apríla uviedol, že svet už vstúpil do fázy formovania nového svetového poriadku z dôvodu zmeny zahraničnopolitického kurzu Washingtonu.

Peking a Moskva ako os stability

Na druhej strane šéf čínskej diplomacie Wang I varoval, že čínsko-ruské vzťahy sa stávajú kľúčovým „stabilizačným faktorom“ vo svete, ktorý prechádza turbulentnými zmenami.

Jeho vyjadrenie ďalej ilustruje rastúce strategické spojenectvo medzi Pekingom a Moskvou, ktoré mnohí analytici považujú za protiváhu globálneho vplyvu USA.

Čína, Trump a západná pologuľa

Trump opakovane vyhlásil, že chce získať Grónsko a prevziať kontrolu nad Panamským prieplavom, rozhneval Kanadu, keď ju označil za potenciálny 51. štát, a premenoval Mexický záliv, aby odrážal svoju filozofiu „Amerika na prvom mieste“.

Trump sa sťahuje na západnú pologuľu, ale môže čeliť nátlaku Číny, najmä v Latinskej Amerike.

„To pravdepodobne povzbudí Trumpa, aby sa ešte viac zameral na západnú pologuľu a zbavil sa všetkého, čo považuje za nezmyselné záväzky, ktoré má inde,“ povedal.
Trump však zatiaľ nezískal od Putina to, čo chcel, pokiaľ ide o dohodu o Ukrajine, a ak sa Moskva nedokáže dohodnúť s USA, jej závislosť od Číny sa zvýši.

https://www.newsweek.com/trump-putin-map-china-xi-2058157