Koniec spolupráce so Zem a Vek

Ľubomír Huďo, ktorý pôsobil viac ako dva roky na pozícii zahranično-politického redaktora mesačníka Zem a Vek, končí so spomínaným mesačníkom spoluprácu. Stalo sa tak v reakcii na návštevu členov redakcie v Moskve, na ktorej sa okrem iného hovorilo aj o veľmi intenzívnej spolupráci s ruskou ambasádou.

Ľubomír Huďo na otázku moderátora včerajšej relácie Informačná vojna (v rádiu Slobodný vysielač) ohľadom detailov spomínaného moskovského stretnutia reagoval slovami: “Ja som dostal na mail správu, pozerám sa, a čo ma zarazilo, čo tam teda bolo. Aké informácie tam boli, pretože môže mi niekto veriť, nemusí mi veriť, jednoducho ja som sa to tiež dozvedel [mailom], že bola nejaká cesta do Moskvy, že tam boli Rostas a Budzák, že tam boli tieto rozhovory o mediálnom dome a podobne. Ostal som zaskočený”.

O predmetných rozhovoroch totiž nemal žiadnu informáciu, preto to bolo pre neho prekvapením a zároveň to podľa neho automaticky vytvára dojem slúženia druhej strane, čiže Putinovi, Moskve, FSB.

Moderátor sa následne spýtal redaktora mesačníka, ako to chce teraz vyvrátiť, že to tak nie je. “Podľa mňa toto musia vysvetľovať ľudia, ktorí sa na tom zúčastnili, a ktorí tam rozprávali to čo rozprávali, a môžu to objasňovať. Ako to mysleli a o čom by to malo byť. Ja som zostal po prvé zaskočený, po druhé znechutený. V prvom rade ja s tým absolútne nesúhlasím a vôbec nie som o tom vnútorne presvedčený, že toto je tá správna cesta.”

To, čo sa udialo, je podľa neho jednostranné profilovanie, ktoré poškodzuje celú alternatívu. “Toto nie je predstava alternatívy, hľadať si niekde nejaký tábor, kde získam pozíciu a odtiaľ zase budem manipulovaný inou stranou. Takže takto nie. Len poviem, že s týmto sa nečudujem, keď to vyvolá určité ohlasy a veľmi negatívne ohlasy,” pričom doplnil aj svoje stanovisko “s týmto teda ja nemám nič spoločné a nechcem mať nič spoločné”.

Pri neskoršej otázke, či jeho vyjadrenia znamenali ukončenie spolupráce s časopisom dodal: “Znamenalo. Záleží od toho, ako sa to bude ďalej vyvíjať, ale v tomto štádiu to absolútne odsudzujem a nesúhlasím s tým. Čo to bude znamenať, sa prejaví v najbližších dňoch a je už jedno, aké stanovisko zaznie. Ja si neviem predstaviť, ako sa toto dá ospravedlniť alebo zdôvodniť. Určite sa nejako bude dať, možno, že určitým ľuďom to bude aj sympatické, že sa urobil takýto krok.“ A za seba doplnil “s týmto absolútne nesúhlasím a nestotožňujem sa s tým a odporuje to môjmu postoju, aby som v niečom takom pokračoval.”

Zdroj: www.niejetotak.sk