Prečítal som knihu Zamatovo nežná tyrania

Treba rovno povedať, že je to asi najkompaktnejšie a najlepšie zhrnutie udalostí okolo prevratu v roku 1989 a okolo systému, ktorý nastúpil potom. Je to zosumarizované bez zbytočných emócií, bez vyplakávania ale tiež bez zľutovania voči vtedajším figúram. Huďo sa v nej ani najmenej nezastáva predošlého socialistického režimu, ale na tomto novšom nenecháva ani nitku suchú, pripomína jeho chorú amorálnu podstatu. Explicitne sa v knihe odmieta tá pseudoargumentácia zamatových zločincov ako Gál, že nie je iná možnosť, ako dnešný stav, že akákoľvek zmena súčasného režimu by bol návrat do socialistickej šedivosti. Huďo dobre vie, že to tak nie je.
Zamatovo nežná tyrania nie je kniha plná prešpekulovaných politických rozborov, zbytočných detailov alebo nikým nepoznaných tajomstiev. Je to čitateľná analýza a zhrnutie – niečo, čo v takej výbornej forme už dávno chýbalo.
Túto knihu by mal čítať každý. Ak aj s ňou niekto nebude súhlasiť, alebo sa mu nebude pozdávať jej forma alebo iné veci, poznať by ju mal každý. Keďže je to prvé také zásadné odmietnutie Zamatovej frašky v ucelenej forme knihy, je to manifest, je to výpoveď jednej generácie, teda dielo historické. Jej téma a výpoveď je aj formálne závažnejšia, ako napr. známe Mlčanie.
Odporúčam kúpiť, podporíte autora a hnutie rovnako zdravo zmýšľajúcich. Ponúka ju Prop a niektoré kníhkupectvá. Neviem, ktoré všetky. Pýtajte si ju v obchodoch, odporúčajte ju ľuďom, sympatizantom aj nesympatizantom. Nech vedia, čo je téma dňa.
Minimálne tvrdenie, že žijeme v totalite, tento názor nejedného, by mali poznať všetci. Je to iná totalita, ako tá minulá, používa iné mechanizmy, ale je rovnako zotročujúca. O tomto fakte už nemožno mlčať, nemožno sa tváriť ani na verejnosti, že je to celé akosi ok. Nie, nie je to v poriadku, treba vyjadriť nespokojnosť. Uvidíte, že oveľa viac ľudí, ako sa zdá, rozmýšla rovnako. Odporučte im knihu, ktorá to vyjadruje jasne, a ktorá to aj iných naučí.
Norman, www.nadhlad.com