PROTIPRÚD – CETA, PROTESTY A KRČMY

Konzum náš každodenný: Neuvažuj, zarábaj, míňaj a bav sa! Nespokojenci v Bratislave bojujú za osud krčiem. Globálny ekonomický diktát ich netrápi. Kašleme na budúcnosť, chceme si užívať až do rána bieleho

Ľubomír Huďo poukazuje na občiansku nespokojnosť v slovenskej metropole zameranú viac na záverečné hodiny reštauračných zariadení než na zákerné korporačné plány

Jedna zo známych slovenských hudobných skupín spieva v populárnej skladbe o tom, ako si treba v piatok zresetovať hlavu. V duchu moderného počítačového žargónu ide v podstate o zrelaxovanie po pracovnom týždni v obľúbenom pohostinstve, dnes už v pube, uprostred priateľov v mori alkoholu. Ten týždeň novodobý ekonomický otrok v pracovnom procese nejako vydrží, aby zarobil a cez víkend si vymazal mozog „kvalitnou“ zábavou, skvelou žúrkou, párty, prípadne eventom (najlepšie v trendových handrách).

Ideálne pre systém je byť permanentne zresetovaný, konzumovať, hýriť, zabávať sa a nezaťažovať sa náročnými myšlienkami, nanajvýš ak taktikou v najnovšej počítačovej hre. Otrasné skratky ako CETA, TTIP, MMF, WTO či SB netreba riešiť, na to máme povolaných a vyvolených politikov, my chcem len chlieb a hry.

Ministri obchodu a zatváracie hodiny

V slovenskej metropole sa zišli ministri obchodu členských krajín Európskej únie (EÚ) spolu s eurokomisárkou pre obchod, aby pripravili súhlas s dohodou o voľnom obchode medzi Kanadou a EÚ (CETA). Zišlo sa aj niekoľko desiatok nespokojných ľudí s plánmi nadnárodných korporácií (slovenských účastníkov však muselo výrazne podporiť zahraničie, hlavne aktivisti z Nemecka), ktorí demonštrovali aj so symbolickým trójskym koňom na historickom námestí v centre mesta. Proti dohode hospodárskych a politických elít na úkor kvality života Európanov protestovali státisíce ľudí v Belgicku, Rakúsku, Nemecku a petíciu proti schváleniu CETA podpísali tri milióny Európanov.

V ten istý deň však oveľa viac Slovákov, žijúcich v metropole, znepokojili plány poslancov Starého mesta. Tí hlasovali o všeobecnom záväznom nariadení, podľa ktorého by mala byť väčšina reštauračných a zábavných podnikov v centre Bratislavy otvorená len do 22:00 hod. Cez sociálne siete sa zorganizovali stovky ľudí, aby pod oknami starostu bratislavského Starého Mesta Radoslava Števčíka vyjadrili svoju nespokojnosť a občiansku rozhorčenosť, pretože sa im siahlo na obľúbené hry – teda trávenie voľného času v nočných hodinách. Dohliadať na verejný poriadok museli desiatky policajtov, vrátane ťažkoodencov.

Starosta ako terč

Spomínané všeobecné záväzné nariadenie v Starom Meste povoľuje iba podnikom, čo by splnili technické opatrenia, fungovať počas týždňa do polnoci a cez víkend do 01:00 hod. Celonočnú prevádzku do 05:00 hod. by mohli mať len bary v pivničných priestoroch.

Niektorí prevádzkovatelia označili tieto opatrenia za likvidačné. Nespokojenci si na sociálnej sieti vytvorili akciu Párty u Rada, ktorú zvolali pod okná bytu starostu Starého Mesta. Pritom Radoslav Števčík už predtým vyhlásil, že uznesenie poslancov nepodpíše. Podľa jeho právnej analýzy sú niektoré uznesenia nad rámec kompetencií samosprávy, prípadne v rozpore s niektorými zákonmi. Bez ohľadu na tieto skutočnosti Párty u Rada vyvolala väčší rozruch ako nejaké „okrajové“ rokovanie európskych ministrov.

Čo tam po Kanade, my chceme resetovať

V súvislosti s dohodou CETA sa Brusel oháňa nezávislou štúdiou, ktorá tvrdí, že voľný obchod s Kanadou umožní zvýšiť vývoz o miliardu eur a vznik 14 000 nových pracovných miest. Niečo iné uvádza štúdia ekonómov z Tufts University (USA) – CETA bude zásahom do pracovných práv, povedie k znižovaniu miezd a prepúšťaniu v Európe, umožní prenos ďalšieho podielu moci na nadnárodné korporácie.

Demonštranti proti CETA či už v Bruseli alebo v Bratislave na svojej akcii umiestnili maketu veľkého trójskeho koňa, pretože symbolizuje taktiku amerických korporácií v prípade stroskotania dohody o voľnom obchode medzi USA a EÚ (TTIP). Korporácie uplatnia svoj vplyv cez dohodu CETA prostredníctvom dcérskych spoločností v Kanade.

No a čo, to sú hry vo sférach veľkej politiky, tak čo my s tým? Hlavne nech je na alkohol, zábavu a veselé zážitky a nech v tomto smere neplatia nijaké obmedzenia, inak vyjdeme do ulíc. Priority sú priority!

http://www.protiprud.sk/politika/2019.htm