Z blogu Denníka N

Znechutení čitatelia časopisu Zem a vek..???
(z blogu Kataríny Lorenčíkovej v Denníku N)

Udalosti z posledných dní okolo časopisu Zem a vek – mnohých ľudí šokovali, možno pobúrili, niektorých však veľmi sklamali.. Časopis Zem a vek opúšťa známy slovenský novinár Ľubomír Huďo, ktorý otvorene priznáva, že má inú predstavu o alternatíve a o žurnalistike ako takej – všeobecne.. Objavujú sa mnohé články, ktoré vyvolávajú veľa otázok…..
Tak napríklad text uverejnený 26. júna na webových stránkach Slobodného vysielača. Tu je:
http://www.jangaso.sk/nenapadne-vam-podsuniem-konkretne-mena-ale-nechcem-pre-boha-nikoho-obvinovat/
Myslím, že je to dosť emocionálny článok a každý, kto si toto prečíta – nadobudne zvláštny pocit, že … zrejme sa niekde stala chyba. Navyše – keď si potom ešte vypočujete reláciu Informačná vojna z 25.06.15, nadobudnete ešte zvláštnejší pocit. Áno, vážení, niekde sa stala chyba! Zavládla tu akási divná atmosféra, ktorá je plná otázok a myslím, že mnohí sú znechutení..

O čo tu ide? Celé sa to začalo cestou do Moskvy – bolo to 4. júna 2015. Páni – Dušan Budzák a Tibor Eliot Rostas sa stretli pri okrúhlom stole za iniciatívy ruskej ambasády na Slovensku, stretnutie sa konalo v Moskve. Niektorí redaktori z časopisu Zem a vek – však z celého tohto diania, z tejto cesty do Moskvy – boli podľa ich informácii vynechaní a neinformovaní:
Ako si vysvetliť udalosti okolo časopisu Zem a vek? Niekto tomu hovorí “spolupráca s inými krajinami”, mnoho ľudí však používa termín: “zapredanie..” Reakcie a všeobecne názory ľudí sa odlišujú.. Svoj názor si urobte sami – z jednotlivých internetových zdrojov a materiálov, ktoré sú voľne dostupné na internete. Časopis Zem a vek má na Slovensku pomerne dobrú čitateľnosť. Nepochybne by mu prospelo, keby sa tento formát objavil aj v iných krajinách. S tým sa nedá nesúhlasiť! Hovoríme však o tej istej “spolupráci”? Myslíme na to isté pri slove “spolupráca”? Presne tento pojem – pojem “spolupráca” – vyvoláva totiž veľké polemiky.

Ako píše Ján Gašo vo svojom článku uverejnenom na Slobodnom vysielači:
“Podľa informácií z russiancouncil.ru sa 4. júna 2015 z iniciatívy Ruskej ambasády na Slovensku konalo v Moskve stretnutie pri okrúhlom stole v priestoroch redakcie Международная жизнь/Medzinárodné vzťahy. Kľúčovými postavami boli šéfredaktor Zem a veku Tibor Rostas a jeden zo spolumajiteľov rádia VIVA Dušana Budzák. 23.6. bol skrátený záznam stretnutia zverejnený aj na tejto slovenskej stránke a začal sa šíriť medzi ľuďmi. Ešte v ten istý deň večer sa v živom vysielaní Slobodného vysielača redaktor Zem a veku Ľubomír Huďo od moskovkých aktivít a vyjadrení dištancoval a oznámil ukončenie spolupráce s časopisom. 24.6. vydal Zem a vek prvé oficiálne stanovisko. Začala sa však aj šíriť nahrávka návštevy Tibora Rostasa s Dušanom Budzákom na ruskom veľvyslanectve ešte z roku 2014. 25.6. bola Informačna vojna s Tiborom Rostasom a Dušanom Budzákom, ktorú dodnes rozdýchavam…”

Čo dodať? Zrejme tento rok prinesie aj v žurnalistike a v názorových prúdoch rôzne cesty, náhle a nečakané nové zvraty, .. či nové projekty. Znamená to určitý zlom. Od projektu sa hneď dištancoval novinár Ľubomír Huďo, ktorí otvorene priznal, že jeho názor na tvorenie alternatívy je jednoducho iný.. Ako sa sám vyjadril v relácii Informačná vojna, 23.06.15: “Toto nie je predstava alternatívy, hľadať si nejaký tábor, kde získam pozíciu a odtiaľ zase budem manipulovaný inou stranou… S týmto teda ja nič nemám,.. ani nechcem mať spoločné……”

Na druhej strane ale… Nič nie je iba čierno – biele. Zrejme práve toto rozdelenie názorov prinesie na slovenskú mediálnu scénu opäť niečo nové. Jedným z noviniek je pripravované nové internetové rádio, ktoré by sa malo spustiť v septembri. A záleží iba na ľuďoch – aký bude záujem…

Autori projektu píšu: “CHCETE NÁM POMÔCŤ? Nechceme Vaše peniaze. Chceme motivovať ľudí, aby pri spracovávaní informácií a tvorbe svojho názoru používali svoj vlastný rozum. Ak považujete našu činnosť za zmysluplnú, budeme radi, keď ju podporíte pridaním sa na niektorý z našich účtov na sociálnych sieťach. Budeme tak vidieť, že naša aktivita má zmysel a to má pre nás omnoho väčšiu cenu, ako akékoľvek peniaze. ĎAKUJEME.” (uverejnené na stránkach www.niejetotak.sk)

Situácia sa mení aj v Slobodnom vysielači – odchodom pána Norberta Lichtnera. Pán Lichtner na otázku poslucháča „Prečo rozbíja alternatívnu scénu..???“ povedal „Odchádzam z jediného dôvodu.. Že ešte dnes sa ti môžem pozrieť do očí.. a za pol roka by som možno nebol schopný… A to je dôvod, prečo odchádzam, a nič nerozbíjam…” (z relácie Informačná vojna – odvysielané 25.06.15, 01:30)
Toto všetko sa spája do akejsi skladačky. Akcia – reakcia. Urob krok – a spustí sa na to séria nadväzujúcich udalostí. A týmto všetkým vzniká nová možnosť, že od septembra sa na Slovensku objaví “staro – nový” formát, ktorý bude mať názov “infovojna”.. Zároveň sa pri tejto príležitosti spustil nový web. Nájdete ho na odkaze – http://www.infovojna.sk/#uvod .. Je tam možnosť pridávať zaujímavé odkazy na slovenské, či zahraničné články, či videá .. správy či slovenské, či české, či v anglickom jazyku, pomiešaná alternatíva s meanstreamom.
A čo dodať na záver? Mnoho čitateľov časopisu Zem a vek – ostalo z udalostí posledných dní znechutených…. Názor si urobte sami! ……………………………..

Na záver napíšem už len jediné: Najdôležitejšie je vedieť sa sám pred sebou pozrieť do zrkadla a nemať zo seba zlý pocit. Ak ste v tejto situácii – blahoželám! Lebo veľa ľudí z médii toto už nedokáže…………..

https://dennikn.sk/blog/znechuteni-citatelia-casopisu-zem-a-vek/